11-letni Marcel, który pomógł uratować życie swojemu koledze, został odznaczony medalem "Młody Bohater" przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Na uroczystość w Poznaniu chłopiec przyjechał z rodzicami i siostrą.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak i 11-letni Marcel /Jakub Kaczmarczyk /PAP

W czerwcu podczas lekcji wychowania fizycznego Marcel zauważył, że jego kolega zasłabł w basenie. Odholował chłopca do brzegu, sprawdził tętno, oddech i powiadomił dorosłych.

To ważne, aby młodzi ludzie byli wrażliwi na krzywdę innych. Taka postawa gwarantuje, że Marcel jako dorosły zachowa się właściwie - powiedział minister Mariusz Błaszczak.  Być może Marcel zechce zostać policjantem lub strażakiem i pomagać innym. Serdecznie gratuluję jemu, jego rodzicom i wychowawcom - dodał.

Marcel dołączył do grona 77 "Młodych Bohaterów", których dotychczas odznaczył minister Błaszczak. Każdy laureat tej nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i zostaje wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.

Akcja "Młody Bohater" to inicjatywa MSWiA, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Medal otrzymują dzieci, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób: niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie.

(mn)