Ponad 30 st. C. pokazują już miejscami termometry w Polsce. Najgoręcej do - 34 st. - będzie na zachodzie Polski. Najniższa temperatura - wysoko w Tatrach. Tam słupek rtęci zawędruje do 15 kreski. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, żeby w największy upał unikać przebywania na słońcu. Osoby starsze, które mają problemy z sercem, oraz dzieci powinny zostać w domu.

Upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia

W czasie upałów trzeba pamiętać o tym, żeby chronić głowę, pić dużo wody, jeść lekkostrawne potrawy i unikać alkoholu. Jak radzi GIS, osoby, które w godz. 10-16 nie przebywają w budynkach, powinny szukać cienia. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach.

W upalne dni w ogrodach zoologicznych zwierzęta szukają cienia i stają się bardzo leniwe. Tak samo jak ludzie mogą dostać udaru czy narazić się na przegrzanie. Na słońcu chętnie wygrzewają się tylko żółwie i krokodyle. czytaj więcej

Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są też regularne chłodne kąpiele lub prysznice- radzą lekarze. Okna na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku. Jeżeli odczuwacie zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty czy, skurcze mięśni powinniście zgłosić się do lekarza.

W lasach ściółka sucha jak pieprz

W większości lasów wprowadzono trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wyjątkiem jest tylko Podkarpacie, gdzie ściółka nadal jest wilgotna. Przed weekendem leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności - w lasach pod żadnym pozorem nie wolno rozpalać ognia.

W zachodniej i północnej Polsce wilgotność ściółki nie przekracza kilku procent. Najgorsza sytuacja jest w lasach woj. lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i na zachodzie woj. łódzkiego, gdzie wilgotność ściółki wynosi tylko 7 proc.

Drugi stopień zagrożenia pożarami obowiązuje w południowej i wschodniej części kraju - w woj. śląskim, opolskim oraz lubelskim i świętokrzyskim. Tam wilgotność ściółki wynosi od 21 do 30 proc. Do większości pożarów dochodzi w momencie, kiedy wilgotność spada poniżej 20 proc. W pierwszym tygodniu lipca w lasach wybuchło prawie 380 pożarów.

W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci, wypalać traw czy gałęzi, porzucać niedopałków papierosów, czy nieugaszonych zapałek.