Test w kierunku zakażenia HIV wykonał dotychczas co 10. Polak, tymczasem zakażenie tym wirusem może dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie – przypominają organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, który trwa do piątku.

Test w kierunku zakażenia HIV wykonał dotychczas co 10. Polak, tymczasem zakażenie tym wirusem może dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie – przypominają organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, który trwa do piątku.
Pobieranie krwi do testu na HIV podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV w Warszawie /Bartłomiej Zborowski /PAP

W czasie jego obchodów wiele punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Polsce będzie czynnych dłużej niż zwykle. Można w nich wykonać test na HIV bezpłatnie i anonimowo. TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY AKCJI

Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie - zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do punktu konsultacyjno-diagnostycznego. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się przygotowywać. Klient jest anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i wcześniej ustalonego hasła - podkreśla Izabela Pazdan, koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

Są nieświadomi i zakażają

Zgodnie z szacunkami Krajowego Centrum ds. AIDS około połowa z 30-35 tys. Polaków zakażonych HIV nie jest tego świadoma i może zakażać innych. Z badań wynika, że osoby, które nie znają swojego statusu serologicznego 3,5-krotnie częściej nieświadomie zakażają swoich partnerów niż ludzie, którzy wiedzą o swoim zakażeniu. Kolejną konsekwencją niewykonywania testów jest to, że blisko połowa osób żyjących z wirusem dowiaduje się o tym dopiero po kilku latach, gdy zdążyło już u nich dojść do uszkodzenia układu odporności i wystąpienia poważnych schorzeń.

Coraz bardziej niepokoi fakt, że tak wiele odnotowujemy późno wykrytych zakażeń. Ludzie, w różnym wieku, trafiają do szpitali w ciężkim stanie, z trudno leczącymi się infekcjami i dopiero wtedy mają zlecany test w kierunku HIV - komentuje dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, która aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

Jak oceniła Ankiersztejn-Bartczak, główną przyczyną tego jest niski poziom wiedzy o wirusie w naszym społeczeństwie. Chociaż nigdy nie robiliśmy badań w kierunku HIV, a jesteśmy aktywni seksualnie, żyjemy w przekonaniu, że HIV nas nie dotyczy. Tak nie jest! Zakazić może się każdy. Wiek, płeć, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Warto zrobić test - przekonuje. Jak przypomniała, rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie zakażenia HIV pozwala uniknąć znacznego osłabienia i wyniszczenia organizmu. Dzięki terapii, osoby zakażone HIV żyją dziś tak samo długo, jak osoby niezakażone wirusem.

Pozwala to także zminimalizować ryzyko nieświadomego zakażenia partnera seksualnego, podkreślili organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.