Czerwiec to początek wakacyjnego sezonu na pracę tymczasową. Wakacje wygenerują tysiące dodatkowych miejsc, szczególnie w branżach związanych z gastronomią, hotelarstwem, pracami biurowymi i rolnictwem. Czasami można zarobić nawet 14 zł za godzinę. Tak przynajmniej wynika z danych Work Service.

Sezon na prace wakacyjne rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września. Największy wzrost popytu na pracę tymczasową występuje co roku w miesiącach lipiec-sierpień, czyli podczas wakacji szkolnych. Jest to okres, gdy w wielu sektorach gospodarka przyspiesza. Przedsiębiorstwa, w których ten wzrost jest szczególnie duży, muszą sobie radzić z wzmożoną produkcją czy działalnością operacyjną poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie dodatkowych pracowników - twierdzi Tomasz Hanczarek z Work Service S.A.

Plażuj i pracuj

Szukając letniej pracy dla dorastającego syna znalazłem jeszcze jeden powód, żeby żałować upływu czasu. Świat się zmniejszył i stoi przed nim otworem. Internet pozwala znaleźć pracę za granicą bez ruszania się z domu, a polskie dochody, chociaż wciąż niższe niż w bogatym świecie, nie zmuszają już... czytaj więcej

Praca tymczasowa na wakacje przyczynia się do znacznego spadku bezrobocia nie tylko w okresie letnim, ale także w perspektywie całego roku. W minionym sezonie dzięki pracom sezonowym liczba bezrobotnych spadła o prawie 60 tys. osób. Szczególnie mogą skorzystać na tego typu ofertach pracy ludzie młodzi, którzy w czasie wolnym od nauki chętnie decydują się na dodatkowy zarobek i zdobycie doświadczenia zawodowego - dodaje Tomasz Hanczarek.

Najwięcej pracowników potrzebują branże i usługi typu HORECA, czyli te związane z gastronomią i hotelarstwem. Duże zapotrzebowanie dotyczy także sektora rolniczego oraz pracowników biurowych. 

Ile można zarobić?

Średnia płaca na stanowiskach tymczasowych wynosi od ok. 8 zł do prawie 15 zł za godzinę pracy. Według danych Work Service na górną stawkę z tego przedziału może liczyć pracownik biurowy i hostessa. Kilkanaście złotych za godzinę zarobi również kurier, ankieter i osoba rozwożąca pizzę. Opiekunka zajmująca się dziećmi może otrzymać średnio ok. 10 zł wynagrodzenia na godzinę. Mniej, bo ok. 9 zł, zarobi pracownik rozdający ulotki i wykonujący prace sezonowe w ogrodnictwie. 

Na końcu zestawienia jest kelner, który może liczyć średnio na niespełna 9 zł na godzinę, a kolejne miejsce w rankingu zajmuje pomoc kuchenna w restauracji z kwotą nieco ponad 8 zł za godzinę. Przedstawione w zestawieniu płace to kwoty podstawowego wynagrodzenia oferowane przez pracodawcę. Należy pamiętać o tym, że część z tych prac wiąże się z dodatkowymi bonusami (np. napiwkami), których wartość może kilkukrotnie przewyższać pensję podstawową.

Okres zatrudnienia jest zależny od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów. Mogą być to klasyczne prace dorywcze, trwające kilka dni, ale można znaleźć także szereg ofert pracy na zastępstwo np. w biurze, które będą wymagały pełnej dyspozycyjności przez dłuższy okres czasu. Taka praca jest szansą nie tylko na większe zarobki, ale także okazją do zdobycia nowych kwalifikacji  i zaprezentowania się pracodawcy z dobrej strony. Często owocuje ona stałym zatrudnieniem. Jednak bez względu na czas pracy i formę zatrudnienia należy przed podjęciem współpracy podpisać umowę. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych ewentualnych rozczarowań - podsumowuje Krzysztof Inglot z Work Service S.A.

Materiały prasowe/(ug)