Będzie pomoc dla mieszkańców terenów, przez które przeszła w czwartek potężna nawałnica - zapowiedział Donald Tusk. Jak dodał premier, odbudowa domów ma być refinansowana przez państwo, niezależnie od tego, czy były one ubezpieczone . W Łódzkiem i Mazowieckiem zniszczonych zostało ponad 750 budynków.

Skala zniszczeń nie jest tak duża, jak zdarzało się wcześniej - powiedział dziennikarzom Tusk, który odwiedził tereny nawiedzone przez trąbę powietrzną na południowym Mazowszu.Tutaj nie ma takich zjawisk, jak cała wieś w gruzach (...), ale jest bardzo dużo dokuczliwych zniszczeń, jak połamane drzewa, zniszczone uprawy, pozrywane dachy - dodał. Poinformował, że ok. 4 tys. gospodarstw jest pozbawionych prądu.

Premier mówił, że jest pod wrażeniem spokoju poszkodowanych, z którymi rozmawiał. Myślę, że to wynika także z tego, że wszyscy starają się tutaj na miejscu pomóc - oświadczył. Wspomniał m.in. o słowach podzięki mieszkańców dla ofiarności strażaków-ochotników. Dodał, że zaangażowała się także Caritas.

Wiadomo: dramat to dramat i ludziom największa nawet pomoc nie zastąpi tego, co stracili, ale możemy przynajmniej ze spokojem powiedzieć, że tutaj rzeczywiście ta pomoc dociera i ludzie okazują ludziom serce, co też jest bardzo ważne - oświadczył szef rządu.

Tusk zapowiedział, że odbudowa budynków mieszkalnych będzie refinansowana przez państwo, niezależnie od tego, czy były one ubezpieczone. Dodał, że ci, z którymi rozmawiał, zapewniali go, iż domy były ubezpieczone. Jak podkreślił, z rozmów z rolnikami wie, że nie da się uratować np. paprykowych upraw tunelowych, za które też będą odszkodowania.

Poinformował, że o takiej pomocy rozmawiał już z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Są środki na odtworzenie produkcji rolnej - dodał precyzując, że są "odłożone relatywnie duże pieniądze" na wszelkie klęski żywiołowe - 180 mln zł.

Silna trąba powietrzna przeszła w czwartek nad południowym Mazowszem i częścią woj. łódzkiego.