Od kilku dni reporterzy RMF FM zajmują się sprawą zagranicznych wojaży pracowników zakładów pracy chronionej. Jak ujawniliśmy, niektóre z tych firm wykorzystują nieprecyzyjne przepisy i wysyłają pracowników na drogie szkolenia zagraniczne, podczas gdy w Polsce mogłyby je zorganizować nawet dziesięciokrotnie taniej.

Nasz reporter Paweł Świąder próbował zainteresować tym procederem PFRON, który dofinansowuje zakłady pracy chronionej. Niestety rzecznik PFRON-u, zanim poszedł na urlop odesłał naszego reportera do pełnomocnika rządu. Ten z kolei jest tak nieuchwytny, że nawet nie udało się zamienić z nim kilku słów przez telefon. Jedyne co zrobił, to… odesłał do posła Sławomira Piechoty z komisji polityki społecznej.

A poseł był kiedyś na wycieczce w Izraelu, co tylko przez chwilę wydawało się niezwiązane z tematem. Dokładnie taką samą trasą i takim samym programem można zrobić szkolenie dofinansowane z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o czym jeszcze do wczoraj można było przeczytać na stronie internetowej jednego z organizatorów takich szkoleń. Po naszej interwencji, ze strony zniknęło wszystko; linki do szkoleń, które już się odbyły i zapowiedzi kolejnych. Od dzisiaj firma oferuje tylko szkolenia w Polsce.