Wczoraj Tomek przeszedł kolejny przeszczep wątroby - poinformowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka na profilu w serwisie Facebook. 6-latek przebywa na Oddziale Intensywnej Terapii. Więcej informacji na temat jego stanu zdrowia lekarze udzielą za kilka dni.

Lekarz postanowili wykorzystać, jak to zazwyczaj jest w transprantologii, splot okoliczności, czyli fakt, że pojawił się po prostu odpowiedni dawca. Ten drugi przeszczep i tak musiałby się odbyć za kilka tygodni lub miesięcy, ale akurat teraz dla Tomka znaleziono odpowiednią wątrobę. Narząd spełniający wszystkie wymagania, wszystkie parametry i - co ważne - tym razem można było Tomkowi przeszczepić całą wątrobę, a więc od dziecka w podobnym wieku i o porównywalnej masie ciała. Jak powiedział Paweł Trzciński z Centrm Zdrowia Dziecka operacja była niezwykle trudna i trwała aż 10 godzin. Drugie przeszczepienia są bardzo trudne. Mogę powiedzieć tylko tyle, że trwała od godziny 7.00 do 17.00. Była to bardzo skomplikowana operacja, bardzo ciężka - powiedział Trzciński.

Lekarze nie chcą na razie nic mówić o rokowaniach. Stan sześciolatka jest ciężki, Tomek jest na oddziale intensywnej terapii. Najważniejsze będą dwa, trzy najbliższe dni.

Sześciolatek zatruł się muchomorem sromotnikowym 7 sierpnia. Dziesięć dni później lekarzom Centrum Zdrowia Dziecka udało się przeprowadzić przeszczep wątroby. Jednak po kilku tygodniach lekarze zdecydowali o zakwalifikowaniu chłopca do kolejnego przeszczepu.