Kandydatura Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich została już formalnie zgłoszona w Sejmie - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Na początku grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin do 29 grudnia na ponowne zgłaszanie kandydatów na RPO.

Kandydatem PiS na RPO jest poseł tej partii, obecny wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Rzeczniczka PiS poinformowała PAP, że "wniosek w tej sprawie został już formalnie złożony w Sejmie".

Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, zgłosiliśmy kandydaturę Piotra Wawrzyka, który spełnia wszystkie kryteria i wymogi. To wybitny fachowiec, który odznacza się szczególną wrażliwością, ma bogaty dorobek naukowy w kwestii praw człowieka oraz doświadczenie. W naszej ocenie jest bardzo dobrym kandydatem i mamy nadzieję, że zostanie wybrany na stanowisko RPO - zaznaczyła Czerwińska.

Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała PAP w poniedziałek, że Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę mec. Rudzińskiej-Bluszcz na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.