Wisława Szymborska zostanie pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb, który odbędzie się 9 lutego, będzie miał charakter świecki. Takie było życzenie zmarłej wczoraj poetki - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zobacz również:

Wcześniej pojawiały się spekulacje, że Wisława Szymborska może spocząć w Krypcie Zasłużonych na Skałce, gdzie pochowany jest inny poeta i noblista Czesław Miłosz. Brano też pod uwagę Panteon Zasłużonych, który ma powstać w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Krzysztof Globisz, który był gościem Kontrwywiadu RMF FM, mówił, że ma nadzieję, iż uda się uniknąć zamieszania w sprawie pogrzebu Wisławy Szymborskiej. Liczę na to, że pani Wisława w testamencie zażądała, w jaki sposób ma być pochowana i gdzie. Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek dyskusji na ten temat - powiedział Krzysztof Globisz.

Wisława Szymborska była Honorową Obywatelką Krakowa. Wyróżnienie przyznano jej w 1997 roku. W testamencie Wisławy Szymborskiej jest postanowienie dotyczące fundacji, która będzie miała za zadanie opiekę nad jej twórczością - powiedział sekretarz noblistki Michał Rusinek. Nie chciał jednak podać bliższych szczegółów.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Miała 89 lat. Długo chorowała na raka płuc. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem, filozofem. Wielokrotnie nagradzano ją i w Polsce, i za granicą. W 1996 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie - Nagrodę Nobla.