Już dziś po południu przyjdą śnieżyce. W pierwszej kolejności w pasie północnym i zachodnim. Synoptycy wydali już pierwsze ostrzeżenie przed porywistym wiatrem i śnieżycą. Strażacy apelują: zostańcie w domu i nie parkujcie aut pod drzewami! W związku ze spodziewanym na Bałtyku sztormem odwołane zostały rejsy promów do Szwecji. Szwedzi ostrzegają swoich obywateli przed huraganem Svenem. Niemcy przed orkanem Ksawerym.

Synoptycy wydali ostrzeżenie przed śnieżycą, która ma dotrzeć na Opolszczyznę. Śnieg ma zacząć mocno sypać po południu, po godzinie 18:00, przez całą noc aż do jutro do godziny 10:00. Będzie też mocno wiało, chwilami nawet z prędkością 95 m/h. Dlatego ostrzegamy kierowców przed zawiejami śnieżnymi, które mogą utrudniać ruch. Tu możecie sprawdzać prognozę pogody godzina po godzinie.

Już tej nocy śniegiem sypnęło w Łodzi.

Strażacy już apelują, żeby kiedy będzie mocno wiało, lepiej nie wychodzić domu.

W domu jest najbezpieczniej, pozamykajmy okna i drzwi. Zabezpieczmy także nasze balkony i werandy, a dokładnie mówiąc przedmioty na nich znajdujące się, które porwane silnym porywem wiatru mogą zrobić komuś krzywdę - ostrzega Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej.

Rzecznik podkarpackich strażaków przypomina, że silny podmuch wiatru może uszkodzić linie energetyczne. Miejmy pod ręką latarkę, może świece, aby na ten krótki czas, gdy nie będzie dostaw energii, zapewnić sobie światło - radzi.

Silne podmuchy wiatru mogą łamać gałęzie, całe drzewa i wywracać reklamy wielkopowierzchniowe. Dlatego apel do kierowców: Nie parkujmy pod drzewami, nie parkujmy pod reklamami. Zdarzały się przypadki, że drzewa i konstrukcje wielkopowierzchniowe niszczyły samochody.

Odwołano rejsy promów do Szwecji

Zapowiadany na Bałtyku sztorm wstrzymał kursowanie promów do Szwecji. Na morzu wiatr ma mieć nawet 12 stopni w skali Beauforta, natomiast na lądzie chwilami do 130 km/h.

W związku z zapowiadanym pogorszeniem pogody, odwołano wszystkie rejsy statków Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona. Promy mają wrócić do normalnego kursowania dopiero jutro. Sztorm na Bałtyku zatrzymał w porcie dwa promy, które w nocy miały wypłynąć ze Świnoujścia do Szwecji. Na morze nie wypłynie też prom, który o 9:00 miał wyruszyć do Trelleborga.

Niewykluczone, że wstrzymywane będą wyjścia i wejścia statków do portów.

Niemcy nazywali go Ksawerym. Szwedzi - Svenem


Najwięcej szkód wichura może wyrządzić w Niemczech, na wybrzeżu Morza Północnego. Na jej nadejście przygotowują się też Szwedzi. Tamtejsi synoptycy ostrzegają, że do jutra może spaść w południowej i centralnej Szwecji nawet 30 cm śniegu.

Na nadejście Ksawerego przygotowują się także nasi zachodni sąsiedzi. Jak przewiduje Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) najbardziej wichura dotknie Szlezwik- Holsztyn i Hamburg.

W niektórych miejscowościach położnych nad Morzem Północnym zamknięte będą szkoły i jarmarki bożonarodzeniowe. Niemieccy synoptycy ostrzegają, że Ksawery będzie najsilniejszym huraganem od dziesięcioleci. Apogeum Niemcy mają przeżyć w piątek.