„Teoretycznie istnieje taka możliwość, że sędziowie TK niezaprzysiężeni przez prezydenta mogą być wybrani ponowie” – mówi, pytany przez słuchaczy o to, co premier powiedziała wiceszefowi Komisji Europejskiej, gość Kontrwywiadu RMF FM Mariusz Błaszczak. „W praktyce zależy nam na kompromisie, o którym konsekwentnie mówiliśmy od początku tego kryzysu” – zapewnia. Błaszczak dodaje, że propozycja kompromisu w sprawie Trybunału dotyczy tego, żeby opozycja w TK miała przewagę, ale „żeby była to przewaga, która gwarantuje jednocześnie reprezentację poglądów koalicji rządzącej”. Minister ocenia, że po rozmowie z Fransem Timmermansem jest zgoda co do tego, że sprawy muszą być rozstrzygnięte w Polsce.

Szef MSWiA był również pytany o śmierć Igora S. na posterunku policji we Wrocławiu. Rozmawiałem z jego ojcem. To sprawa, która musi być dogłębnie wyjaśniona - odpowiada gość RMF FM. Zwróciłem się do Prokuratora Generalnego o przeniesienie tej sprawy do innej prokuratury, żeby mieć 100 proc. pewność zupełnej bezstronności - dodaje.

Minister pytany o to kiedy, według ustawy antyterrorystycznej, będą blokowane strony internetowe, odpowiada, że to zależy od sytuacji i działań podejmowanych przez służby, po konsultacji z prokuraturą.

Cytat

SOK jest taką służbą, która może służyć nie tylko bezpieczeństwu na kolei

Służba Ochrony Kolei w MSWiA? SOK jest taką służbą, która może służyć nie tylko bezpieczeństwu na kolei. Jest ważna i niezbędna - uważa gość Kontrwywiadu. Jego zdaniem  "żyjemy w takich czasach, że jeżeli chcemy czuć się bezpieczni, to musimy mieć profesjonalne, zaangażowane służby".

Cytat

Policja nie myli się, jeśli chodzi o podawanie liczby manifestantów

Błaszczak pytany o to, jakie policja ma metody do liczenia demonstrantów, odpowiada: Ja bym zadał pytanie, jakie metody stosuje urząd Warszawy do liczenia demonstrantów. Tłumaczy, że funkcjonariusze robią to zasadzie liczenia ile osób może być na danej powierzchni. Policja nie myli się, jeśli chodzi o podawanie liczby manifestantów, a warszawski urząd, na którego czele stoi wiceszefowa PO, dotychczas zawsze stosował taką metodę, że dezinformował - uważa minister.

Szef MSWiA odpowiada również na pytania o zajście w Gdańsku i bombera z Wrocławia.

Zobacz, jak Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM