Iglica ze szczytu gorzowskiej katedry została zdemontowana. Po sobotnim pożarze była niebezpiecznie pochylona - według strażaków mogła runąć na ziemię.

Po zdjęciu iglicy trzeba było przerwać akcję, bo jeden z podnośników miał awarię.

Kilkudziesięciu strażaków pracuje, demontują wierzchołek wieży, tak zwaną latarnię, w której zawieszony jest także jeden z katedralnych dzwonów. Na razie nie ma informacji o jakichkolwiek komplikacjach. 

W użyciu są między innymi dwa dźwigi o zasięgu do 70 metrów. Kolejno zdejmowane mają zostać najpierw blaszane poszycie, później drewniane części konstrukcji, na końcu wspomniany dzwon.

Realizacja tego planu może jednak ulegać zmianie - wszystko zależy od stanu poszczególnych elementów. Ten strażacy oceniają na bieżąco, odsłaniając kolejne elementy całej konstrukcji.

W sobotnim pożarze nikt nie ucierpiał, ale straty są ogromne. Zalane zostały m.in. organy i wszystkie kondygnacje na wieży, która teraz będzie wymagała gruntownego odnowienia.

Katedra to jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Wieczorem i w nocy akcji strażaków przyglądało się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór odwołano, podobnie jak te, które miały odbyć się w niedzielę.

W niedzielę na nadwarciańskich błoniach odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Wierni modlili się o ocalenie katedry, a także w intencji walczących z żywiołem strażaków.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

(mal)