Wieczorem w Warszawie początek unijnego szczytu Partnerstwa Wschodniego, a to oznacza dwudniowe kłopoty stołecznych kierowców. Mieszkańcy Warszawy muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu, m.in. na trasach dojazdowych z lotniska do centrum; będą zamknięte ulice, strefy, w których nie można parkować.

Chwilowe wyłączenia z ruchu spodziewane są na trasach dojazdowych z Lotniska Chopina do centrum Warszawy. W miejscach tych ograniczona zostanie również możliwość parkowania.

Auta nie będzie też można zostawić na całym Trakcie Królewskim. Na ulicach położonych w okolicach placu Zamkowego i Starego Miasta wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się i postoju.

Parkować nie będzie można także w okolicach hoteli: Hayatt, Westin oraz Hilton, w których zatrzymywać się mają głowy państw.

Ograniczeń można spodziewać się także na ulicach: Grzybowskiej oraz Królewskiej, a także w okolicach Centrum Nauki Kopernik, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Miasto apeluje o przestrzeganie zmian w organizacji ruchu i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz Biura Ochrony Rządu.

Specjalna infolinia dla kierowców

Od dziś od 8 do zakończenia szczytu w piątek (w nocy) działać będzie specjalna infolinia. Jak tłumaczył Maciej Karczyński, dzwoniąc pod numer (22) 60 380 38, będzie można uzyskać informacje o aktualnych utrudnieniach w ruchu, np. o ulicach, które w danym momencie są wyłączone.

Policjantów z Warszawy, zabezpieczających szczyt, wspierać będą m.in. koledzy z Lublina.

Szczyt odbywać się będzie w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wezmą w nim udział prezydenci i premierzy krajów członkowskich i bloku wschodniego.