Najprawdopodobniej czad zabił dwie osoby w Woli Dębowieckiej koło Jasła na Podkarpaciu. Zwłoki starszego małżeństwa w domu ogrzewanym piecem węglowym znalazł syn.

Policja została powiadomiona o znalezieniu dwóch starszych osób w domu w Woli Dębowieckiej. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził ich zgon. 80-letniego mężczyznę i 75-letnią kobietę znalazł ich syn - powiedziała Anna Klee z podkarpackiej policji.

Jak dodała rzeczniczka, lekarz sądowy stwierdził, że prawdopodobną przyczyną śmierci było zaczadzenie. Małżeństwo mieszkało w murowanym domu ogrzewanym piecem węglowym.

Czad jest bezwonny i bezbarwny


  Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.