Adam Z. miał przyznać się współosadzonemu w areszcie, że zabił Ewę Tylman. Kolega z celi Adama Z. zeznawał w kolejnym dniu procesu w Poznaniu.

Adam Z. miał przyznać się współosadzonemu w areszcie, że zabił Ewę Tylman. Kolega z celi Adama Z. zeznawał w kolejnym dniu procesu w Poznaniu.
Kacper Ch. podczas zeznań przed sądem /Jakub Kaczmarczyk /PAP

Kacper Ch., skazany za zabójstwo swojego partnera, stwierdził w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, że usłyszał w areszcie opis okoliczności śmierci Ewy Tylman. Kacper Ch. siedział w jednej z celi z Adamem Z. oskarżonym w toczącym się w Poznaniu procesie o zabójstwo Ewy Tylman i wtedy miał usłyszeć od Z., jak zginęła mieszkanka Poznania.

Adam Z. miał stwierdzić w maju 2016 roku, że Ewa Tylman na ulicy Mostowej (zdjęcia z monitoringu na tej ulicy to ostatnie ujęcia żywej poznanianki) wyrwała mu się i pobiegła w stronę rzeki. Z. miał ją dogonić, złapać, ale wtedy kobieta upadła.

Mężczyźni byli w jednej celi przez dłuższy czas. Według Kacpra Ch. wcześniej, jeszcze przed przyznaniem się do winy, Adam Z. powiedział, że ciała Ewy Tylman nikt w Warcie nie znajdzie, bo "została syrenką i odpłynęła do Bałtyku".

Mężczyźni byli w bliskich relacjach. Ch. twierdzi, że to on najpierw przyznał się koledze z celi. Dzisiejszy świadek został skazany kilka miesięcy temu za zabójstwo swojego byłego partnera. Sąd skazał go na 15 lat więzienia uznając, że działał w emocjach. Ch. twierdzi, że kierował się zazdrością. Swojej ofierze zadał 50 ciosów nożem.

"Zaczął się śmiać, i mówił, że w Warcie jej nie znajdą"

Na początku Adam Z. był zamknięty w sobie, nie opowiadał w jakiej sprawie jest tymczasowo aresztowany, ale ja wiedziałem z gazet i telewizji jaka to sprawa. (...) mówił natomiast co się z nim działo podczas przesłuchania i podczas pobytu w areszcie śledczym. - podkreślił świadek.

Cytat

Mówił, że był pobity przez policjantów
Kacper Ch.


Zanim Adam Z. poszedł na obserwację psychiatryczną nawiązaliśmy lepsze relacje. Mówił, że nie ma kontaktu z rodziną, z adwokatem, że prawdopodobnie prokurator blokuje adwokatowi spotkania z nim. I opowiadał o swoim życiu na wolności. Ja z kolei opowiadałem mu o swoim życiu, o swojej sprawie i dzięki temu on chyba zaczął mi ufać - dodał Ch.

Jak mówił, za każdym razem, kiedy w telewizji pojawiały się materiały na temat sprawy Ewy Tylman, "on nie patrzył na mnie, unikał kontaktu, a jak zadawałem pytania to on był zdenerwowany".

Kiedyś zapytał mnie na jakiej podstawie stwierdziliby śmierć Ewy, gdyby ją znaleźli. Wtedy mu powiedziałem, że jeśli spadła z tej skarpy i miałaby złamany kręgosłup to patolodzy by to stwierdzili, a jeżeli wpadłaby do wody żyjąc, to miałaby wodę w płucach. Pamiętam, że powiedziałem, że powinni szybko znaleźć Ewę, a on zaczął się śmiać, i mówił, że w Warcie jej nie znajdą - powiedział świadek.

Cytat

... on zaczął się śmiać, i mówił, że w Warcie jej nie znajdą. (...) mówił, że jak Ewa wpadła do Warty to została syrenką i popłynęła do Bałtyku

"Przyznał, że zabił Ewę Tylman"

Według niego kiedy Adam Z. wrócił z miesięcznej obserwacji psychiatrycznej, "już był inny, uśmiechnięty, pewniejszy siebie". Jednocześnie był ironiczny w stosunku do mnie, kilkakrotnie się kłóciliśmy. Nasze relacje jednak się zacieśniały, razem chodziliśmy na spacery, rozmawialiśmy, unikaliśmy kontaktu z innymi osadzonymi - dodał. Jak zeznał, w maju Adam miał stwierdzić, że "musi sobie kilka rzeczy poukładać". Jak wskazywał świadek, oskarżony "był smutny, płakał i mówił, że nie wie, dlaczego nie mogą znaleźć Ewy. Po pewnym czasie ja przyznałem się Adamowi, że zabiłem swojego partnera (...) dzięki temu chyba Adam się przede mną otworzył".

Zapytałem co się stało, bo wiedziałem, że nie jest tak niewinny na jakiego pozuje. Wtedy Adam mi się przyznał, że zabił Ewę Tylman. Powiedział, że jak wyszli z imprezy i szli ul. Mostową to w pewnym momencie Ewa mu się wyrwała i zaczęła uciekać. Wtedy on zaczął za nią biec i z tego co powiedział, w pewnym momencie on ją chwycił i ona upadała. Wtedy powiedział, że był zestresowany, nie wiedział co się dzieje i że wrzucił ją do Warty - zaznaczył.

Cytat

Wtedy Adam mi się przyznał, że zabił Ewę Tylman

Widziałem, że Adam był zestresowany jak opowiadał mi, jak zabił Ewę Tylman. Widziałem jak biło mu serce - podkreślił. Świadek miał dopytywać wówczas, co Adam Z. zamierza z tym zrobić: czy się przyzna, czy wskaże, gdzie wrzucił Ewę. Wtedy oskarżony miał odpowiedzieć, że "tym zajmuje się jego adwokat".

Świadek miał słyszeć również od Adama Z., że nie był wcale pobity przez policjantów, "to miał być pretekst, i wytłumaczenie dlaczego się wcześniej przyznał". Kacper Ch. zeznał też, że Adam Z. w maju, zanim przyznał się do winy, kilkakrotnie zmieniał wersję wydarzeń i - jak miał powiedzieć - "jeżeli pani prok. Jarecka (prowadząca śledztwo - PAP) jest taka dobra, to niech się wykaże". Na pytanie sądu, czy Adam wspominał, od którego momentu nic nie pamięta z tamtego wieczoru, Kacper Ch. odparł, że oskarżony miał mu wyznać, iż "ten zanik pamięci, to jego linia obrony, że najlepiej powiedzieć, że nic się nie pamięta".

"Wydaje mi się, że to taki obywatelski obowiązek, żeby powiedzieć, co wiem"

Jak mówił Kacper Ch., o swoich informacjach w sprawie Ewy Tylman poinformował prokuraturę dopiero w momencie, kiedy zapadł wyrok w jego sprawie. Pytany przez sąd, dlaczego nie ujawnił tego wcześniej, mogąc to wykorzystać na swą korzyść, odparł, że nie chciał tego wykorzystywać. Po pierwszej rozprawie w procesie Adama Z., w styczniu tego roku, w liście do prokuratury Kacper Ch. wskazał jednak, że do wyjawienia informacji skłoniła go "komedia, jaką odegrał Adam". Świadek zaznaczył, że jego zeznania w tej sprawie to wynik osobistych przemyśleń i refleksji, mimo, że wcześniej obiecywał Adamowi Z. w listach, że to o czym rozmawiali w celi pozostanie tylko między nimi. Nie wyobrażam sobie, co może czuć rodzina Ewy Tylman. Wydaje mi się, że to taki obywatelski obowiązek, żeby powiedzieć, co wiem - podkreślił Kacper Ch.

Adam Z.: Kacper Ch. kłamie, starał się o moje względy, ale dałem mu kosza

Oskarżony Adam Z. skomentował na rozprawie zeznania świadka korzystając z możliwości złożenia oświadczenia. Kacper Ch. kłamie. Wszystko, co powiedział w tej sprawie jest dostępne w mediach - powiedział dodając, że Kacper Ch. jest zwykłym "manipulatorem". 

Cytat

On cały czas starał się o moje względy, ale ja mu dałem kosza, bo miałem kogoś, kto na mnie czeka. Powtórzę jeszcze raz, świadek Kacper Ch. kłamie
Adam Z.

Ch. był drugim świadkiem w czasie wtorkowej rozprawy. Pierwszy został przesłuchany bez obecności mediów. To także współosadzony, który miał rozmawiać z Z. o okolicznościach śmierci Tylman.

Na pytania sądu i stron odpowiadali też dziś ojciec i brat zamordowanej kobiety.

Według prokuratury 23 listopada 2015 r., Adam Z. przewidując możliwość pozbawienia życia Ewy Tylman, zepchnął ją ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody. Za zabójstwo z zamiarem ewentualnym Adamowi Z. grozi kara do 25 lat więzienia lub dożywocie. Podczas rozprawy w lutym, sąd uprzedził jednak strony o możliwości zmiany kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy - za ten czyn grozi do 3 lat więzienia. Od tego czasu Adam Z. pozostaje na wolności.

Adam Z. nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Odmówił składania wyjaśnień przed sądem i odpowiadał wyłącznie na pytania obrony. W trakcie procesu nie podtrzymał też wcześniejszych wyjaśnień przytoczonych przez sąd, w części dotyczącej tego, co się działo po wyjściu z klubu. Twierdzi, że nie pamięta okoliczności, w jakich miała zginąć Ewa Tylman, a do niekorzystnych dla siebie wyjaśnień zmuszali go policjanci. Umorzone wcześniej śledztwo w tej sprawie zostało ponownie podjęte pod koniec kwietnia przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

(mpw)