"Nie żyje Stefan Bratkowski" - poinformował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Informację o śmierci prawnika, dziennikarza, publicysty i pisarza, byłego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich potwierdzają w mediach społecznościowych inni politycy oraz dziennikarze.

"Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Stefan Bratkowski. Dla wielu wzór dziennikarstwa. Pogodny człowiek z wyjątkowym piórem" - napisał szef PO Borys Budka na Twitterze po południu.

Informację o śmierci Stefana Bratkowskiego potwierdzają w mediach społecznościowych inni politycy oraz dziennikarze, wśród nich działacz opozycji demokratycznej w okresie w czasach PRL i doradca społeczny prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzysztof Król oraz redaktorzy Tomasz Lis i Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Cytat

"Pan redaktor" albo "pan prezes" bo tak się do niego zwykle zwracano, był jednym z największych autorytetów dziennikarskich dla wolnej Polski. Ten niewysoki, nigdy nie podnoszący głosu starszy pan był w istocie postacią niezłomną - zarówno w czasach PRL, kiedy tracił pracę w znakomitym dodatku do Życia Warszawy "Życie i Nowoczesność", jak już w wolnej Polsce, kiedy odchodził z "Rzeczpospolitej" nie pozwalając sobie na ingerowanie w jego zawsze mądre teksty. W ostatnich latach odzywał się rzadko, kiedy to jednak robił, to żeby przypomnieć rzeczy najważniejsze we właściwym czasie. Dla wielu ludzi red. Bratkowski jest być może postacią z zamierzchłej przeszłości. Dla wielu jednak od dziś to postać rzeczywiście z przeszłości, ale takiej, która nie zmierzcha
tak wspomina Stefana Bratkowskiego dziennikarz RMF FM Tomasz Skory

Kim był Stefan Bratkowski?

Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 r. we Wrocławiu. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem. W latach 1980-1990 był prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w latach 1991-1992 prezesem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". 

Pełnił także funkcje przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.