Statystyczny polski nauczyciel ma 41 lat, wykształcenie wyższe i jest kobietą - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Polsce jest ponad 668 tys. nauczycieli. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.

Najstarszy czynny zawodowo belfer ma 89 lat, troje najmłodszych w Polsce - po 19 lat. Średni wiek polskiego nauczyciela to 42,9 roku, nauczycielki - 41,5 roku. To najnowsze dane statystyczne MEN. Jeśli porówna się je z tymi z ubiegłych lat, nietrudno zauważyć, że przeciętny polski nauczyciel... starzeje się.

Co więcej, z danych ministerstwa wynika, że statystyczny belfer jest kobietą. Płeć piękna stanowi bowiem 81 proc. wszystkich czynnych zawodowo nauczycieli.

Portret własny polskiego pedagoga uzupełnić można jedynie informacją, że praktycznie każdy z nich ma wyższe wykształcenie. Okazuje się bowiem, że blisko 98 proc. nauczycieli posiada dyplom ukończenia studiów.

Ciała pedagogiczne w liczbach


Z danych MEN wynika, że w poprzednim roku szkolnym najwięcej nauczycieli uczyło w szkołach podstawowych (173 tys. osób). W szkołach ponadgimnazjalnych (łącznie ze szkołami artystycznymi) uczyło 121 tys. nauczycieli, w gimnazjach - 106 tys. nauczycieli. W przedszkolach pracowało 78,9 tys. pedagogów.

Część nauczycieli była jednak zatrudniona poza szkołami i przedszkolami. W systemie oświaty funkcjonują bowiem także m.in. placówki oświatowo-wychowawcze, placówki kształcenia nauczycieli oraz placówki doskonalenia nauczycieli.

Łącznie w szkołach, centrach kształcenia, komisjach egzaminacyjnych i kuratoriach oświaty w minionym roku szkolnym zatrudnionych było 668 tys. osób.

Dzień nauczyciela


Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.