W Belwederze odbyło się spotkanie na szczycie. Prezydent rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. "Prezes Kaczyński przedstawił Andrzejowi Dudzie pewne postulaty PiS dot. ustaw o sądownictwie; prezydent pochyli się nad nimi, będzie analizował te postulaty" - powiedział po spotkaniu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Spotkanie prezydenta z prezesem PiS trwało 1 godzinę 20 minut. Ani jeden, ani drugi polityk na razie nie ujawnili, o czym rozmawiali. Głos w sprawie zabrał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.On zapewnia, że po weekendzie prezydent przedstawi propozycje ustaw reformujących sądownictwo. Jarosław Kaczyński miał dziś przedstawić Andrzejowi Dudzie postulaty PiS dotyczące ustaw. Teraz zajmą się nimi prezydenccy prawnicy.

Nie sądzę, żeby tu były jakieś zmiany, dlatego mówię, że to najbardziej prawdopodobny termin na te chwilę. Tego terminu się trzymamy, w poniedziałek chcemy tę ustawy przedstawić - mówi Łapiński. 

Jak długo potrwa analiza prawników? Prawnicy nie będą mieli za bardzo wolnej soboty i niedzieli, pewnie będą to analizować - zapewnia.

Czy w czasie spotkania pojawił się temat prof. Królikowskiego? Nic o tym nie wiem, by ten temat był poruszany -
odpowiada Łapiński w rozmowie z RMF FM.

Przypomnijmy, że profesor Michał Królikowski zajmuje się w Kancelarii Prezydenta przygotowywaniem zapowiadanych przez Andrzeja Dudę ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Ale jak ujawniliśmy, trafił na celownik białostockiej prokuratury. TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą był dobra i rzeczowa. Droga do porozumienia jest otwarta - podkreśliła z kolei rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek po piątkowym spotkaniu obu polityków. Pytana w TVP Info, czego dotyczyła rozmowa odparła, że poruszano tylko temat reformy sądownictwa. Jak dodała mówiono o propozycjach, "które w jakiś sposób już pojawiły się w przestrzeni medialnej". Dalej cierpliwie czekamy na propozycje pana prezydenta. Słyszymy, że mają być przedstawione w poniedziałek i mamy nadzieję, że wspólnie reformę wymiaru sprawiedliwości gruntownie przeprowadzimy - powiedziała rzeczniczka PiS.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 października.

ARTYKUŁ JEST AKTUALIZOWANY

(m)