Od grudnia Krakowskie Muzeum Armii Krajowej dostosowane zostanie do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. Niepełnosprawni będą mogli lepiej zapoznać się z historią Polskiego Państwa Podziemnego dzięki projektowi „Wsłuchaj się w historię AK – audiodeskrypcja ścieżki”. W jego ramach powstała specjalna trasa zwiedzania z makietami i przedmiotami do dotykania.

Dzięki makietom i replikom eksponatów osoby niedowidzące i niewidome mogą zapoznać się z wyglądem części przedmiotów zgromadzonych w gablotach. Będzie też można pobrać ze strony internetowej Muzeum specjalny audioprzewodnik, w którym zawarte będą dodatkowe opisy.

Specjalnym elementem audioprzewodnika będzie tzw. audiodeskrypcja. Słuchający szczegółowo dowiedzą się dzięki niej m.in. jak wyglądają pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, order Virtuti Militari, nieśmiertelniki Wojska Polskiego czy granat produkowany przez konspiracyjne wytwórnie w Krakowie. Wiedzę historyczną przybliżą z kolei teksty opracowane przez historyków, którzy na co dzień oprowadzają po wystawie stałej Muzeum AK. Nad powstawaniem opisów czuwała Fundacja Kultury Bez Barier. Nagrania, podzielone na krótkie odcinki, dostępne będą do pobrania ze strony internetowej www.muzeum-ak.pl.

Zwiedzający będą mogli także poznawać wybrane eksponaty poprzez dotyk, np. będą mogli dotykać rekonstrukcji czołgu Vickers, fragmentu kadłuba bombowca Halifax, czy kluczy telegraficznych. Trasa wystawy została dodatkowo wyposażona w makietę obrazującą kształt II RP oraz jej poszczególnych województw, oraz makietę rakiety V2. W tej sekcji powstało też wiele replik, m.in. munduru Pomocniczej Służby Kobiet, munduru oficerskiego Wojska Polskiego, granatu trzonkowego, nieśmiertelnika, pistoletu Walter P38 czy orderu Orła Białego. Żeby te przedmioty "oglądać", należy po prostu wcześniej to zgłosić.

A na pamiątkę - guzik

Muzeum AK wyprodukowało także repliki guzików według wzoru z 1927 roku. Osoby niedowidzące i niewidome otrzymają je na pamiątkę wizyty. Na guziku wyraźnie wyczuwalny jest wypukły rysunek orła. Na replice znajduje się wizerunek orła według obowiązującego od 1919 roku wzoru godła. Guziki te były stosowane stosunkowo krótko, ponieważ pod koniec 1927 roku zmieniło się godło państwowe, ale nieliczne egzemplarze przetrwały do 1939 roku. Guziki będą rozdawanie do wyczerpania ich zapasów.

(az)