Od soboty znowu są odprawiane nabożeństwa w głównej części zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Białymstoku, gdzie 15 września doszło do pożaru i zawalenia drewnianej konstrukcji dachu wieży. Po pożarze użytkowania tej części świątyni zakazał nadzór budowlany.

W wyniku pożaru spłonęła i uległa zawaleniu drewniana konstrukcja dachu wieży kościoła, spłonęło też drewniane wnętrze tej wieży. Spadające płonące elementy dachu wieży z dużym metalowym krzyżem uszkodziły część połaci głównego dachu nad świątynią, ale jego konstrukcja nie jest uszkodzona.

Ocalała nawy główna i boczne w głównej części kościoła, a w nich zabytkowe ołtarze, relikwie, witraże i obrazy. Nikt nie doznał obrażeń, bo choć pożar wybuchł w czasie niedzielnego nabożeństwa, wszyscy zdążyli wyjść na zewnątrz.

Po pożarze nadzór budowlany zabronił czasowo użytkowania głównej części kościoła ze względów bezpieczeństwa, dlatego w ciągu tygodnia msze św. odbywały się w jego oratorium, które znajduje się w podziemiach. Wciąż trwało jednak zabezpieczanie miejsca pożaru oraz oczyszczanie wnętrza wieży, sprzątanie kościoła i jego otoczenia.

Teraz nadzór zezwolił na ponowne użytkowanie głównej części świątyni, wchodzić do środka można przez boczne drzwi.

Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ wszczęła śledztwo, by to ustalić. Jak podawała po pożarze straż pożarna, straty materialne oszacowano na 4 mln zł, wartość uratowanego mienia - na 12 mln zł.

W niedzielę 29 września w kościołach archidiecezji odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz odbudowy wieży i remont kościoła św. Wojciecha. Na stronie internetowej parafii znaleźć można informację, że nikt nie jest upoważniony do zbierania ofiar "po domach". Darowizny można składać na konto parafii lub do skarbony przed kościołem.

Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku. Powstał jako świątynia ewangelicka pw. św. Jana. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w zarząd kościoła rzymskokatolickiego. W 1979 roku powstała parafia pw. św. Wojciecha. Kościół jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście.

(jad)