38 proc. badanych poparłoby na początku kwietnia Platformę Obywatelską – wynika z sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Prawo i Sprawiedliwość (w bloku z Solidarną Polską i Polską Razem) mogłoby liczyć na 30 proc głosów. PO w porównaniu do poprzedniego badania zwiększyło swoją przewagę nad PiS-em z dwóch do ośmiu punktów procentowych. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD i PSL.

Sondaż TNS dla "Wiadomości": 36 proc. dla PO, 34 proc. - PiS. Cztery partie w Sejmie

Trzecią pozycję w sondażu zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zyskał jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednim sondażem. Teraz partię Leszka Millera popiera 6 proc. badanych. W Sejmie znalazłoby się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które z kolei straciło jeden punkt procentowy i w kwietniu ma 5 proc. poparcia.

Do Sejmu nie dostałaby się partia KORWiN i Twój Ruch. Formacja Janusza Korwin-Mikkego znalazła się tuż pod progiem wyborczym i może liczyć na 4 punkty procentowe (wzrost o jeden procent. Nie zmieniło się poparcie dla ugrupowania Janusza Palikota i nadal chce na nią głosować tylko 1 proc. badanych.

Na takie same poparcie mogą liczyć Kongres Nowej Prawicy oraz Ruch Narodowy. Również 1 proc. badanych wskazało "inną partię", a 13 proc. respondentów nie wie, na kogo głosować.

Jeśli chodzi o symulację podziału mandatów w nowym Sejmie, to PO uzyskałaby 240 miejsc, PiS - 195, SLD - 21, a PSL zaledwie 4.

Badanie dla "Wiadomości" TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził telefonicznie 7 i 8 kwietnia na próbie 1000 dorosłych Polaków.

(j.)