Niemal 40 proc. Polaków chce oddać swój głos na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Na drugą w tym badaniu Platformę Obywatelską zagłosować chce nieco ponad 17 proc. badanych.

Z badania wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 39,7 proc. głosów. Drugie miejsce należałoby do Platformy Obywatelskiej, która zebrałaby 17,3 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazłaby się Wiosna Roberta Biedronia, na którą chce zagłosować 7,9 proc. respondentów.

Według sondażu, do Sejmu wszedłby jeszcze ruch Kukiz'15 z 6,1 proc. głosów, a także Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który zagłosowałoby 5,2 proc. badanych.

Strajk nauczycieli nie wpłynął na zmianę poparcia dla obozu rządzącego, natomiast w mijającym tygodniu obniżyły się notowania Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie obserwujemy nieznaczne wzrosty partii Razem i Kukiz '15 - powiedział w rozmowie z Onetem prezes IBRiS Marcin Duma. Wyraźnie widać, że opozycja chcąc konkurować z PiS-em jest skazana na konsolidację. Taka formuła "drzewa oliwnego" czyli szerokie porozumienie ugrupowań bardzo różnych programowo i tożsamościowo, nie jest łatwe do utrzymania ze względu na fakt, że ich jedynym spoiwem jest postulat odsunięcia PiS od władzy - zauważył. 

Szczegółowe wyniki i omówienie sondażu znajdziecie na stronach Onetu