Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w październiku, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 28 proc. poparcia. Tuż za nią byłoby Prawo i Sprawiedliwość z 27 proc. głosów - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe, uzyskując odpowiednio 14 i 9 proc. poparcia.

We wcześniejszym, wrześniowym badaniu przeprowadzonym przez TNS sytuacja w czołówce była odwrotna - prowadziło PiS z 31 proc., a PO miała 27 proc.

Sondażowa podkreśla, że 27-procent wskazań na PiS w najnowszym badaniu to poparcie dla wspólnej listy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina.

Z październikowego badania wynika, że do parlamentu nie wszedłby Twój Ruch, zdobywając 2 proc. (w poprzednim miesiącu 4 proc.). Poza Sejmem znalazłyby się też Kongres Nowej Prawicy (3 proc., spadek o 2 pkt proc.) i Ruch Narodowy (2 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

Gdyby wybory odbyły się w październiku, to frekwencja wyborcza nie byłaby wysoka - zamiar wzięcia udziału w głosowaniu zdecydowanie zadeklarowało 19 proc. badanych (tak samo, jak przed miesiącem).

Sondaż przeprowadzono 3-8 października 2014 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 965 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

(MN)