Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Małgorzata Kidawa-Błońska znaleźli się na czele sondażu zaufania przygotowanego dla Onetu przez IBRiS. Wśród debiutujących w zestawieniu, najlepszy wynik odnotował Szymon Hołownia.

Duda niekwestionowanym liderem

Urzędujący prezydent może się pochwalić najlepszym wynikiem wśród osób, o które pytano w najnowszym rankingu zaufania. Andrzejowi Dudzie zdecydowanie ufa 28,8 proc. badanych, 17,9 proc. ankietowanych "raczej ufa" prezydentowi. Zdecydowanie nie ufa mu 27,4 proc. osób biorących udział w badaniu IBRiS.

Nieco gorszy wynik odnotował premier. Mateuszowi Morawieckiemu zdecydowanie ufa 22,6 proc., 20,7 proc. ankietowanych wskazało, że raczej mu ufa, a zdecydowanie nie ufa mu 30, 5 proc. osób biorących udział w badaniu.

Spada zaufanie do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wicemarszałek Sejmu w grudniu odnotowała o 4,7 p.p. mniej odpowiedzi pozytywnych w badaniu. Posłance PO zdecydowanie ufa 20 proc. badanych, ufa  15,9 proc, obojętność deklaruje 19,7 proc., 16,6 proc. raczej jej nie ufa, a 15,7 proc. - zdecydowanie nie ufa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sondaż prezydencki. Prowadzi Duda, Hołownia na trzecim miejscu

Hołownia najlepszy wśród debiutantów

Respondentów zapytano również o ich stosunek do Szymona Hołowni, Tomasza Grodzkiego i Jacka Jaśkowiaka. Te osoby po raz pierwszy pojawiły się w rankingu.

Hołownia cieszy się zaufaniem 20,2 proc. badanych, choć przy jego nazwisku aż 46, 1 proc. ankietowanych wskazało, że go nie zna. 8,1 proc. deklaruje zdecydowane zaufanie, 7,2 proc. brak zaufania.

54,9 proc. badanych nie zna Jacka Jaśkowiaka. Zaufanie do prezydenta Poznania zadeklarowało 13,9 respondentów. Nie ufa mu 5 proc. badanych.

Jeszcze mniej badanych ufa Tomaszowi Grodzkiemu - 13, 2 proc. 48,7 proc. ankietowanych wskazało, że nie zna marszałka Senatu.