Wrocław zajął pierwsze miejsce w rankingu polskich miast wojewódzkich, w których jeździ się najwolniej. Z rankingu serwisu Korkowo.pl wynika, że w centrum tego miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 32,5 km/h.

Podczas ostatniego badania, które przypadało wiosną, Wrocław zajął 2. miejsce. Wówczas pojazdy w centrum jeździły średnio z prędkością 36 km/h. Spadek prędkości o 3,5 km/h "zaowocował" więc przesunięciem o jedno oczko w górę.

Drugie miejsce w rankingu zajęły ex equo Kraków i Poznań. W centrach tych miast prędkościomierze wskazują ok. 34 km/h. W poprzednim, wiosennym rankingu Poznań zajął pierwsze miejsce, ale i tak po mieście jeździło się szybciej, bo z prędkością 35,5 km/h. Jeśli chodzi o Kraków, to stolica Małopolski "utrzymała" swoją pozycję - w poprzednim badaniu Kraków także zajął drugie miejsce. Jednak wówczas pojazdy poruszały się nieco szybciej, bo z prędkością 36 km/h.

Trzecie miejsce należy do Łodzi. W centrum tego miasta średnia prędkość to ok. 34,5 km/h. W ostatnim, wiosennym badaniu, Łódź była na pierwszym miejscu na podium. Wówczas średnia prędkość pojazdów utrzymywała się na poziomie 35,5 km/h.

Katowice najmniej zakorkowane

Liderem wśród najmniej zakorkowanych miast są - ponownie - Katowice. Miasto zdystansowało wszystkich rywali. Średnia prędkość pojazdów w Katowicach wynosi 46 km/h. Z prędkością powyżej 40 km/h jeździ się także w Opolu, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim.

Wrocław

Średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum wynosi 29 km/h, jednak już nieco dalej, bo w odległości 2-5 km od centrum miasta prędkościomierze wskazują już 36 km/h - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. W przypadku pojazdów znajdujących się 5-10 km od centrum przeciętna prędkość oscyluje wokół 52 km/h, a na obrzeżach Wrocławia dochodzi do 56 km/h - dodaje Florkowska.

Kraków

W porównaniu z majem 2013 średnia szybkość kierowców w Krakowie spadła średnio tylko o 1 km/h. Na świętowanie jest jednak za wcześnie. Sytuacja na drogach zmienia się dynamicznie i tak naprawdę wystarczy jeden mocny atak zimy aby warunki jazdy uległy gwałtownemu pogorszeniu - zauważa Florkowska.

W centrum miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. Samochody, które poruszają się w obszarze oddalonym 2-5 km od centrum osiągają szybkość oscylującą wokół 39 km/h. W jeszcze dalej położonych obszarach Krakowa prędkość kierowców wynosi ok. 49 km/h.

Poznań

W Poznaniu obserwujemy stabilizację średnich prędkości osiąganych przez kierowców na przestrzeni ostatniego roku - mówi Florkowska. W ścisłym centrum miasta średnie prędkości pojazdów oscylują wokół 30 km/h. W odległości 2-5 km od centrum średnia szybkość pojazdów wynosi więcej, bo 38 km/h. W obszarze Poznania położonym 5-10 km od serca miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 44 km/h. Na obrzeżach miasta prędkościomierze wskazują wartości wynoszące około 52 km/h.


Łódź

Wyniki badań wskazują na ustabilizowanie natężenia ruchu w mieście - komentuje Florkowska. W centrum Łodzi średnia prędkość w odległości 0-2 km od centrum wynosi ok. 32 km/h wcześniej (grudzień 2012, maj 2013) prędkościomierze wskazywały niewiele więcej, bo 32 km/h.

W obszarze położonym 2-5 km od centrum średnia szybkość wynosi obecnie 37 km/h. W maju kierowcy mieli trochę lepiej, bo poruszali się tam z prędkością 40 km/h. Jednak w porównaniu rok do roku jeździ się praktycznie bez zmian (38 do 37 km/h). Im dalej od centrum tym szybciej, choć też bez większych zmian. W odległości 5-10 km od centrum średnia prędkość pojazdów wynosi 42 km/h natomiast na obrzeżach miasta wartość ta kształtuje się na poziomie 51 km/h.

Korkowo.pl