Decyzją sanepidu zamknięto większości kąpielisk w Trójmieście. Powód? Pojawienie się sinic w wodach Zatoki Gdańskiej. Wojewódzki sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic w innych kąpieliskach.

Zamknięte są wszystkie kąpieliska w Gdyni i w Sopocie. W Gdańsku kąpiel jest dozwolona tylko w Sobieszewie i Stogach.

Sinice pojawiły się w wodach Zatoki Gdańskiej już w piątek, kiedy to zamknięto pierwsze kąpieliska, w sobotę dołączyły do nich kolejne. Zakwitowi sinic sprzyja wysoka temperatura i brak silniejszego wiatru. Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzega też o możliwości pojawienia się sinic w innych kąpieliskach na terenie województwa. "Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układy oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.