Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla kilku regionów. Mocno wieje m.in. w Śląskiem i na Podkarpaciu.

Najpoważniejsze, jak dotąd, zdarzenie związane z silnym wiatrem odnotowano w w Wiśle w Śląskiem. Silny podmuch zerwał tam dach jednego z domów. Nikomu nic się nie stało, a mieszkająca tam trzyosobowa rodzina znalazła schronienie u sąsiadów. 

Alert dla czterech województw

W województwie podkarpackim alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i jasielskiego. W województwie małopolskim dla powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego, myślenickiego i wadowickiego. W województwie śląskim ostrzeżenia będą obowiązywać w powiatach: żywieckim, cieszyńskim i bielskim. Z kolei w województwie opolskim silnego wiatru można się spodziewać w powiatach: głubczyckim, prudnickim i nyskim.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwie opolskim obowiązywały w poniedziałek do godz. 22, w województwach śląskim i małopolskim obowiązują do wtorku do godz. 7, zaś w województwie podkarpackim do wtorku do godz. 12.

Na wskazanym terenie IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru z kierunków południowych o średniej prędkości od 30 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.