„Siła spokoju do końca towarzyszyła panu premierowi” – tak Tadeusza Mazowieckiego wspomina Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej. W Kontrwywiadzie RMF FM Protasiewicz podkreślał, że pierwszy premier RP po ’89 roku był postacią historyczną. Mazowiecki zmarł nad ranem w Warszawie. Miał 86 lat.

Spotkałem go ostatnio podczas uroczystości w Belwederze. Mieliśmy okazję wspólnie siedzieć przy stole, na obiedzie zorganizowanym przez prezydenta Komorowskiego. I to była bardzo, bardzo miła rozmowa właśnie z człowiekiem który jest, był, jest mądry - historyczną również wiedzą i bez wątpienia historyczną postacią. Do tego właśnie taka do końca siła spokoju, siła argumentów, które robiły wrażenie - mówił Protasiewicz.

Według nowego szefa dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej właśnie hasło "Siła spokoju", będące jego hasłem wyborczym w 1990 roku, najlepiej opisuje Tadeusza Mazowieckiego. Chociaż w sensie marketingowym, było jednak nietrafione. Dlatego, że jak się potem nauczyliśmy wszyscy z praktyki kolejnych kampanii wyborczych, to nie spokój jest tym, co najbardziej przemawia do wyborców, tylko raczej obietnica pozytywnej zmiany. Ale prawda, że siła spokoju do końca towarzyszyła panu premierowi - stwierdził Protasiewicz.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności.
 
Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.