"Podnoszenie podatków dziś jest pomysłem złym "- powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM marszałek sejmu. Grzegorz Schetyna odniósł się sceptycznie do planów swoich kolegów - senatorów z Platformy Obywatelskiej, którzy piszą projekt ustawy, zakładającej wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego od 2020 roku.

Przewiduje on również za dwa lata, cięcia zasiłków pielęgnacyjnych, przyznawanych teraz każdej osobie, która ukończyła 75 lat.

Wiele wskazuje jednak na to, że projekt trafi do kosza, choć twarde "nie" dla pomysłu senatorów z PO nie przeszło Grzegorzowi Schetynie przez usta. Marszałek podkreślał, że nie ma jeszcze opinii klubu.

Przed podwyżką VAT Grzegorz Schetyna mówił o braku zgody na posunięcia, które są "wyrywaniem liberalnego serca Platformie". Dziś okazuje się, że z wyrwanym sercem można żyć. W samym rządzie jak dowiedziała się reporterka RMF FM opinie są mocno podzielone. Projekt ma i zwolenników i przeciwników.

Wszystko będzie więc zależało od premiera dla którego łatanie budżetu jest coraz trudniejsze. Cięcia zasiłków - na tylko jedną osobę ponad 2 tysiące złotych rocznie - mogłyby być perspektywą kuszącą Pytanie, czy PO uda się uwieść koalicjanta.