RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rzeszów: Wyłudzali VAT, trafili do aresztu

Publikacja: Środa, 9 czerwca (19:31) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na trzy miesiące trafiło do aresztu sześć osób, podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Podjęcie takiej decyzji zajęło rzeszowskiemu sądowi pięć godzin

Na działalności oszustów skarb państwa mógł stracić ponad 120 mln zł. Żeby uniknąć płacenia podatku, grupa utworzyła sieć spółek, które wystawiały fikcyjne faktury, potwierdzające zakup złomu zza granicy. Inne spółki wystawiały fałszywe faktury obrotu złomem na terenie Polski, a później jego sprzedaży za granicę. Firmy te wykazywały fikcyjny obrót złomem, przekraczający 500 mln zł w ciągu kilku miesięcy.

W nielegalny proceder zamieszanych było kilkadziesiąt firm z kilku państw Unii Europejskiej, przede wszystkim Polski, Czech i Słowacji.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: