Do Polski weszła nowa, "naturalna" metoda pomagająca w poczęciu dziecka - donosi "Rzeczpospolita". Jak jednak zaznacza: eksperci są sceptyczni.

W czerwcu w Katowicach urodzi się pierwsze w Polsce dziecko poczęte metodą AneVivo, która tym różni się od in vitro, że do zapłodnienia dochodzi w organizmie kobiety.

To specjalna metoda pomagająca w poczęciu dziecka opracowana przez szwajcarskich naukowców. Do macicy wprowadza się kapsułę, w której są komórki jajowe i plemniki. Czekamy dobę i sprawdzamy, czy doszło do ich połączenia. Jeśli tak, to wyjmujemy zarodek i wszczepiamy go kobiecie - wyjaśnia dr Wojciech Sierka, embriolog z katowickiej kliniki Gyncentrum, która w lipcu tego roku jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na zastosowanie Ane-Vivo.

Jak twierdzą zwolennicy tej metody, podczas zapłodnienia wewnątrz organizm kobiety lepiej przystosowuje się do przyjęcia zarodka, a dzięki temu jest większa szansa, że zarodek się utrzyma i dojdzie do ciąży.

Jak podaje dr Sierka, do tej pory metodę zastosowano u 13 pacjentek - sześć z nich jest w ciąży.

Sceptyczny wobec AneVivo jest jest dr Grzegorz Mrugacz z białostockiej kliniki leczenia niepłodności Bocian. Byłem ostatnio w Stanach Zjednoczonych na konferencji poświęconej in vitro. Nikt o tej nowej metodzie się nawet nie zająknął, więc to chyba nie jest taki cud - komentuje w rozmowie z gazetą.


(e)