Marcin Wojciechowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest kandydatem na ambasadora RP w Kijowie – podał sekretariat sejmowej komisji spraw zagranicznych. W przyszłą środę komisja zaopiniuje kandydatów na cztery zagraniczne placówki - na Ukrainie, w Grecji, w Kazachstanie i w Pakistanie.

Kandydatką na stanowisko ambasadora Polski w Grecji jest Anna Barbarzak, w Kazachstanie Maciej Lang, a w Pakistanie Piotr Opaliński. Obecny ambasador Polski w Kijowie Henryk Litwin pełni swoją misję od maja 2011 roku.

Marcin Wojciechowski urodził się 1975 roku w Warszawie. Od 1998 do 2012 roku był dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej". Pracował jako korespondent wojenny na Bałkanach, a także korespondent w Kijowie i Moskwie. Jest również autorem artykułów opisujących relacje polsko-ukraińskie, w tym zagadnienia z okresu II wojny światowej. Pełni funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. W 2010 roku został laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego.

Wojciechowski funkcję rzecznika MSZ objął we wrześniu 2013 roku. Zastąpił Marcina Bosackiego, który został ambasadorem RP w Kanadzie.

(mn)