Funduszu Ekspansji Kapitałowej, który planuje stworzyć polski rząd, będzie wspierał ekspansję polskich małych i średnich firm za granicą. Zapowiedział to wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Funduszu Ekspansji Kapitałowej, który planuje stworzyć polski rząd, będzie wspierał ekspansję polskich małych i średnich firm za granicą. Zapowiedział to wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki / Dominik Kulaszewicz /PAP

Jak powiedział Morawiecki, polski rynek wewnętrzny nie jest tak duży, jak chiński czy amerykański, a w oparciu o mały rynek nie da się zbudować wysokiej rentowności przedsiębiorstw. Dlatego też "w jak najszerszej skali" rząd będzie starał się wspierać działalność firm za granicą.

Chcemy udostępniać instrumenty wsparcia dla naszych przedsiębiorców, instrumenty wsparcia ekspansji za granicą. Z jednej strony ekspansji eksportowej, czyli normalne narzędzia eksportowe (...), ale również wsparcie przy organizacji targów, przy zdobywaniu rynków zagranicznych. My będziemy chcieli w najbliższych paru miesiącach przebudować całkowicie dotychczasowy system WPHI (...) tak, żeby były to de facto placówki handlowe, które będą wspierać naszych eksporterów. Powiem tak: premie tych pracowników będą zależały od tego, jak wy, jak przedsiębiorcy będą zadowoleni  - mówił Morawiecki.

Wicepremier dodał także, że uruchomiony będzie Fundusz Ekspansji Kapitałowej. Ma być szansą na zakup przez polskie firmy podmiotów za granicą, głównie na zachodzie Europy. To po to, by mogły łatwiej zdobywać nowe rynki, do których obecnie mają trudny dostęp. Polskim firmom brakuje też pomocy prawnej, wiedzy consultingowej.

I na te cele będziemy budować specjalny Fundusz Ekspansji Kapitałowej dla polskich małych i średnich firm za granicą, zwłaszcza w UE, ale nie tylko. To jest taka nowa rzecz, o której jeszcze publicznie nie informowałem, państwu o tym po raz pierwszy mówię, ponieważ wierzę, że nie jest to instrument krótkoterminowy, ale w średnim i długim terminie pomożemy dzięki temu setkom polskich firm kupić swoich konkurentów.

APA