Niemal tysiąc stoisk gastronomicznych, z wyrobami rzemieślniczymi, artystycznymi, antykami itp., dziesiątki koncertów oraz przedstawień dla dzieci - to atrakcje otwartego dziś w Gdańsku Jarmarku św. Dominika. Impreza potrwa trzy tygodnie.

Uroczyste otwarcie Jarmarku miało miejsce w południe na Długim Targu. Sprzed Dworu Artusa wyruszyła kolorowa parada osób przebranych za postaci związane z historią jarmarku, by przejść pod Zieloną Bramę, gdzie ustawiono scenę oraz główną atrakcję ceremonii otwarcia - potężny, ważący około trzech ton bęben z membraną o średnicy 10 metrów.

W obecności setek mieszkańców i turystów prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, zgodnie z tradycją, przekazał na ręce przedstawicieli firmy Międzynarodowe Tragi Gdańskie - organizatora imprezy klucz do miasta. Proszę pilnować, aby towary były dobrej jakości, a ceny godne i sprawiedliwe - powiedział prezydent.

Ceremonii otwarcia dopełnili bębniarze, którzy - z pomocą przedstawicieli władz miasta oraz MTG - 753 razy uderzyli w membranę instrumentu, oznajmiając tym samym, że rozpoczął się 753. Jarmark św. Dominika.

Goście imprezy będą mieli dzisiaj jeszcze trzy okazje do posłuchania dźwięków bębna: na godz. 15., 17. i 20. zaplanowano koncerty z jego udziałem. Z kolei wieczorem na Targu Węglowym - w ramach inauguracji imprezy - wystąpi Urszula. Po jej koncercie zaplanowano pokaz sztucznych ogni.

Odbywający się tradycyjnie w historycznym centrum Gdańska jarmark zgromadził głównie handlowców z Polski, ale także wystawców z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier. Kramy i inne stoiska rozlokowane są na powierzchni 41 tysięcy metrów kwadratowych. Na niemal jednej trzeciej z nich kupujący znajdą wyroby rzemieślnicze, ponad 20 proc. stanowią stoiska artystyczne, a kolejne 20 proc. zajmują kolekcjonerzy.

Nie brakuje także stoisk gastronomicznych. Jednym z nich jest pawilon Pomorskie Smaki, w którym można spróbować tradycyjnych regionalnych potraw oraz spotkać się z ludowymi artystami. Po raz pierwszy na Jarmarku zaplanowano też Świętomięs Polski - imprezę, której celem jest przekonywanie, że jedzenie mięsa jest zdrowe.

Zagrają muzyczne gwiazdy

Tradycyjnie na Jarmark św. Dominika złożą się też liczne koncerty muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Poza Urszulą, której występ będzie miał miejsce w sobotę, w kolejne dni jarmarku wystąpią m.in. Plastic, Warsaw Afrobeat Orchestra, Maja Kleszcz&Incarnations, Kim Novak i Vavamuffin. Odbędą się także plenerowe koncerty muzyki klasycznej i operowej, XV Gdański Festiwal Carillonowy oraz kabareton. Dla młodych widzów przygotowano Bajkowisko, czyli przedstawienia teatrów dziecięcych.

To tradycja z XIII wieku

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta założyciela zakonu. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Po II wojnie światowej zaniechano organizacji odbywającego się przez wieki w Gdańsku jarmarku. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.

Tegoroczny Jarmark św. Dominika zakończy się 18 sierpnia. W ubiegłym roku jarmark odwiedziło sześć milionów osób. Jak przekonują organizatorzy, jest to największa tego typu impreza w Europie.

(MRod)