17 października rozpocznie się w sądzie rejonowym w Oświęcimiu proces 11 uczestników antywojennego protestu przy bramie "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Są oskarżeni o znieważenie miejsca pamięci - podała prokuratura. Dwóch z nich dodatkowo odpowie za zabicie zwierzęcia, czego dopuścili się przy historycznej bramie.

Wiceszef oświęcimskiej prokuratury rejonowej Mariusz Słomka poinformował, że wśród oskarżonych jest pięciu obywateli Polski, pięciu Białorusinów oraz Niemiec. Oskarżeni mają od 20 do 27 lat.

Za znieważenie miejsca pamięci grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Za zabicie zwierzęcia można trafić na 2 lata do więzienia.

Prokuratorzy wyłączyli do osobnej sprawy materiały dwunastego podejrzanego, który się ukrywa.

Pod koniec marca członkowie grupy pod historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz rozebrali się do naga i próbowali skuć ze sobą kajdankami. Na wieńczącym bramę napisie "Arbeit macht frei" zawiesili płachtę z wyrazem Love (miłość). Zabili także jagnię. Z ich późniejszych zeznań wynika, że miał to być protest antywojenny, ale nie dotyczył konkretnego konfliktu. Uczestnicy incydentu zostali szybko zatrzymani przez policję. Po przesłuchaniu i postawieniu zarzutów zostali zwolnieni.

Oskarżeni, aby przeprowadzić akcję, skrzyknęli się za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

"Godzi to w pamięć wszystkich ofiar"

Muzeum Auschwitz po incydencie wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że wykorzystywanie symboliki byłego niemieckiego obozu do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest rzeczą karygodną i oburzającą. Godzi to w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - napisali.

Brama główna w byłym obozie Auschwitz I jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Wykonali ją na rozkaz Niemców polscy więźniowie polityczni. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


(łł)