Pogarsza się sytuacja powodziowa w Śląskiem. Stany alarmowe na rzekach są już przekroczone w 10 miejscach. W piętnastu woda przewyższa stan ostrzegawczy. We wtorek po południu ogłoszono alarm powodziowy w 5 powiatach regionu i w Bielsku Białej. Z kolei w Małopolsce alarmy powodziowe obowiązują w 2 gminach. Na Gorącą Linię RMF FM otrzymujemy wiele zdjęć wzbierających rzek i potoków.

W Śląskiem wojewoda Zygmunt Łukaszczyk zdecydował przed południem o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego oraz na terenie miasta Bielska Białej. Sytuacja stała się na tyle poważna, że trzeba było ogłosić w tych powiatach alarm.

Jak donosi reporter RMF FM Piotr Glinkowski, do wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dotarło kolejne ostrzeżenie meteorologiczne. Synoptycy zapowiadają bardzo intensywny deszcz. W ciągu doby może spaść nawet 90 litrów wody na metr kwadratowy. Możliwy jest wzrost poziomu wody w zlewniach Małej Wisły, Przemszy i Soły. Poziom wody rośnie również bardzo szybko na Białej i Pszczynce.

Przybywa też wody w beskidzkich rzekach. Stan alarmowy przekroczony został na Olzie w Istebnej i Piotrówce w Zebrzydowicach. Woda zaczyna wylewać z lokalnych potoków na Śląsku Cieszyńskim. Do podtopień doszło w gminach Goleszów i Brenna. W powiecie bielskim strażacy musieli wypompowywać wodę z około 50 piwnic, głównie w Rybarzowicach, Wilkowicach i Bielsku-Białej. Umacniali również wał na Iłowniczance w Iłownicy koło Bielska-Białej.

W całym województwie śląskim strażacy interweniowali do wtorkowego wieczora około 400 razy. Wzywano ich przede wszystkim do udrażniania studzienek kanalizacyjnych, wypompowywania wody z piwnic i gospodarstw oraz usuwania z dróg powalonych drzew i konarów.

Z kolei w Małopolsce alarm powodziowy wprowadzono w gminie Kłaj (powiat wielicki) i w gminie Skawina (powiat krakowski). W powiecie myślenickim oraz gminie Łapanów ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Stany alarmowe na rzekach regionu przekroczone są tylko w dwóch miejscach: na rzece Szreniawa w Biskupicach i na rzece Stryszawka w Suchej Beskidzkiej. W powiecie wadowickim doszło jednak do drobnych podtopień. W Choczni woda z rowu przydrożnego wylewała się na drogę krajową 52 z Bielska-Białej do Krakowa i wpływała do ogródków mieszkańców. W rejonie Wadowic pilnowane są zaś wały na Dąbrówce, która zaczyna przybierać. Trwa zabezpieczanie wałów w Kleczy Dolnej.

Niepokojące informacje docierają też z zapory w Świnnej Porębie. Z lokalnych potoków napływa do niej 240 metrów sześciennych wody na sekundę, a spuszczanych jest 40 metrów sześciennych.

Pełne ręce roboty mają także krakowscy strażacy. W Starym Bieżanowie zakładają rękaw przeciwpowodziowy na rzeczkę Serafę, by znów nie wylała.

MSWiA: Liczymy się z licznymi podtopieniami

W związku z zagrożeniem powodziowym resort spraw wewnętrznych przekazał ostrzeżenia wojewodom, a ci samorządom i odpowiednim służbom. Liczymy się z licznymi podtopieniami. Wiemy, że te intensywne opady powodują wzrost poziomu wody w rzekach. Wiemy, że w kilku miejscach mamy stany ostrzegawcze, mamy stany alarmowe - przyznała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Materiały od Was, nadesłane na Gorącą Linię RMF FM

Tango401: Wadowice - Choczenka. Normalnie prześwit to około 2,5 m,a teraz do mostów brakuje ok. 30 cm. Godz. ok. 20.00:

Michał Szostak: Rzeka Tusznica w Targowisku wylewa po raz 6.

Paweł: Powtórka z 4 czerwca 2010. Wczoraj w południe stan rzeki Skawica (lewy dopływ Skawy) wynosił 80 cm. Dobę później 164 cm, a dziś o godz. 19.00 - 250 cm.

gsz1988: Woda zalewa okolice nowohuckie m.in. Wyciąże, Ruszcza - godz. 17.30

Marcin Pawłowski: Wylewająca rzeka Stryszówka w gminie Stryszów zalewa okoliczne domy i gospodarstwa:

Kuba: Rzeka Stryszawka w Suchej Beskidzkiej. Cały czas podnosi się stan wody i ciągle pada:

pkolasa: Wysoki poziom potoku Bachówka w miejscowości Spytkowice - godz. 16.

Tyski1988: W Tychach na Śląsku przybywa coraz więcej w bardzo małym na co dzień Potoku Wilkowyjskim. Zazwyczaj poziom wody wynosi od 7-20 cm wody. Dzisiaj poziom wynosi już ok 95 cm! A wciąż pada!

Jeśli w Twojej miejscowości niebezpiecznie przybierają rzeki, pojawiają się podtopienia - zrób zdjęcia lub nakręć film i prześlij je nam na Gorącą Linię RMF FM.