Przed kancelarię premiera dotarło 5 tysięcy rolników. Zjechali do Warszawy z całej Polski. Zamierzają tam rozbić zielone miasteczko. Rolnicy chcą, żeby Ewa Kopacz podpisała z nimi porozumienie - wtedy pojadą do domu.

15:30 Jest postęp w rozmowach rolników z rządem. Ogłosił to przed chwilą przed kancelarią premiera - lider protestujących Sławomir Izdebski. 

14:05 Protestujący rolnicy wchodzą do kancelarii szefowej rządu, domagając się spotkania z Ewą Kopacz. Premier wcześniej wykluczała takie rozmowy. A oto odpowiedź lidera protestujących Sławomira Izdebskiego: Jeśli nie, ogłosimy rozpoczęcie budowy zielonego miasteczka.

13:00 "Jak będzie trzeba, rozbijemy namioty i tutaj zostaniemy" - mówią rolnicy, którzy pikietują przed kancelarią premiera w Warszawie. Ewa Kopacz już zapowiedziała, że się z nimi nie spotka. 

Pani premier nie przejmuje się naszym losem i tym, że tu jesteśmy. Jakby jej przyszło pracować za darmo, tak jak i nam, ciekawo co by powiedziała. I jeszcze dokładać do tego interesu, jak niektórzy to robią - mówią rolnicy w rozmowie z naszym reporterem. 

12:00 Spodziewaliśmy się, że pani premier nas tak potraktuje - mówią rolnicy po tym, jak Ewa Kopacz poinformowała, że dziś się z nimi nie spotka. Jak informuje nasz reporter Paweł Balinowski, protestujący dotarli już przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jest tam co najmniej 5 tysięcy ludzi. Rolnicy chcą rozbić przed kancelarią zielone miasteczko, mimo że jak informują przedstawiciele władz miasta, nie mają na to zgody.

11:48 W Bogucinie pod Lublinem, gdzie stara "17" łączy się z ekspresówką rolnicy częstują pieczonymi prosiakami. Chcą aby rząd umożliwił im sprzedawanie mięsa i własnych wyrobów konsumentom, a nie zmuszał ich do sprzedawania za grosze pośrednikom...

11:23 Kolumna rolników OPZZ powoli w towarzystwie policji przesuwa się połową ulicy Łazienkowskiej. Ważna informacja dla kierowców - omijajcie okolicę Sejmu i Aleje Ujazdowskie.

10:58 Premier Ewa Kopacz nie spotka się z rolnikami, nie będzie rozmawiać pod groźbą protestów, ewentualną petycję odbiorą przedstawiciele kancelarii premiera i minister rolnictwa - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

10:56 O godz. 11 również spod Torwaru mają wyruszyć przedstawiciele OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Według organizatorów w marszu tym ma wziąć udział nawet 10 tys. osób.

10:21 Szef protestujących Sławomir Izdebski ma świadomość, że rolniczy marsz może sparaliżować i tak zakorkowaną stolicę. To nie jest nasza wina, to przecież są tak proste postulaty, że niech pani premier podpisze z nami postulaty i mieszkańcy nie będą cierpieć. Natomiast my przepraszamy mieszkańców, to jest naprawdę wymuszone - powiedział.

10:19 Rolnicy z Solidarności ruszyli, natomiast trwa jeszcze zbiórka rolników z OPZZ. O godzinie 10:00 było tam kilkaset osób.

10:00 Liczymy, że będzie około 20-25 tysięcy osób. To jest ostatnia szansa, żeby zwrócić uwagę rządzących. To nie są tylko problemy mieszkańców wsi. To są problemy ogólnospołeczne - mówił reporterowi RMF FM jeden z rolników jadących na protest z województwa warmińsko-mazurskiego.

Możliwe utrudnienia w ruchu

Od godz. 8:00 rano działać będzie policyjna infolinia - 22 60 38 038, pod którą będzie można uzyskać informacje o utrudnieniach w ruchu.

Z uwagi na to, że mamy nieprzejezdny Most Łazienkowski, a kierowcy jadą objazdami to jednocześnie apelujemy, aby w planowaniu dojazdów, uwzględnić to, że od godziny 10 mogą już występować utrudnienia ruchu - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o ciąg ulic od Torwaru, przez ul. Myśliwiecką do ul. Pięknej, Al. Ujazdowskie, ul. Wiejską i Belwederską.

(j.)