Od poniedziałku 1 lutego można będzie składać wnioski o pieniądze z programu Rodzina 500 plus na nowy okres. Do 1 kwietnia rodzice mogą to robić wyłącznie drogą elektroniczną.

Od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku - z zachowaniem ciągłości.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia.

Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

"108 tys. złotych wsparcia na jedno dziecko"

Program Rodzina 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Od 1 lipca 2019 r. to świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. 

Świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Oznacza to w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a świadczenie otrzymuje co miesiąc blisko 6,6 mln dzieci. To najlepiej pokazuje skalę naszych działań na rzecz polskich rodzin - podkreśliła.