Wrocławscy kontrolerzy MPK jako pierwsi w Polsce mogą wystawiać e-mandaty. Dostali 70 urządzeń, fachowo nazwanych PSION, dzięki którym już nie wypisują ręcznie mandatu, ale go drukują.

Właśnie kończymy testy tych urządzeń, na początku października wyposażymy w nie wszystkich naszych kontrolerów - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka wrocławskiego MPK.

PSION wygląda jak większy telefon komórkowy i podłączony jest do mini-drukarki. Kontroler wpisuje za pomocą klawiatury dane gapowicza i drukuje mu mandat, który wygląda jak paragon. Wezwania od razu po wpisaniu do urządzenia są wysyłane jest do bazy głównej. Pasażer otrzymuje wydruk wezwania do zapłaty z urządzenia mobilnego.  Każde wezwanie otrzymuje swój indywidualny numer konta, na który pasażer powinien dokonać płatności - wyjaśnia Korzeniowska.

Co miesiąc wrocławskie MPK zarabia na sprzedaży biletów 11 milinów złotych, choć z szacunków dotyczących ilości pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej we Wrocławiu wynika, że powinno być 4 miliony złotych więcej. W skali roku to blisko 50 milionów złotych strat - dodaje Korzeniowska.