Rozpoczął się remont ulicy Towarowej w Olsztynie. To fragment krajowej "szesnastki". Droga w przyszłości połączy miasto z powstającą obwodnicą. Zanim jednak do tego dojdzie, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Przebudowany zostanie istniejący odcinek drogi, ale też powstanie niemal półtora kilometra nowej ulicy. Będzie to dojazd do obwodnicy Olsztyna do tzw. węzła Wschód. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na tym fragmencie krajowej "szesnastki".

Pierwsza część robót związanych z przebudową ul. Towarowej zaczęła się na skrzyżowaniu z ulicą Leonharda. Najważniejszą zmianą w organizacji ruchu jest wyłączenie dotychczasowego skrętu w ul. Leonharda dla jadących Towarową od strony Barczewa. Aby to zrobić, trzeba dojechać do ronda Ofiar Katynia przy Europa Center i na min zawrócić. Prace na tym skrzyżowaniu mają potrwać do świąt. Organizacja będzie nieznacznie zmieniać się wraz z postępem prac.

Będą spore utrudnienia, ale kiedyś to trzeba w końcu zrobić, bo w Olsztynie są chyba najgorsze drogi w Polsce. Towarowa to wjazd do miasta od strony Mazur, więc powinna być dobrze zrobiona - powiedział naszemu reporterowi Piotrowi Bułakowskiemu jeden z kierowców.

W związku z inwestycją przebudowane zostanie 1200 metrów ul. Towarowej. Powstanie też 1,4 km nowej drogi wiodącej do węzła Wschód budowanej obwodnicy Olsztyna. Zmodernizowane i przebudowane zostaną podziemne sieci, powstaną nowe wiadukty kolejowe, chodniki, ścieżki rowerowe, na nowo zagospodarowana zostanie zieleń. Wartość inwestycji to ponad 103 mln złotych z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne.

(mal)