Polski Związek Alpinizmu ma już raport komisji, która analizowała przebieg tragicznej wyprawy zimowej na Broad Peak. Nie wiadomo, czy zarząd związku opublikuje ten dokument. Może to być trudna decyzja, bo - według nieoficjalnych informacji naszego reportera Macieja Pałahickiego - w raporcie znalazły się krytyczne uwagi dotyczące zarówno organizacji zimowej wyprawy, jak i zachowania niektórych jej uczestników.

Raport został uzupełniony po powrocie z Pakistanu ekspedycji Jacka Berbeki.

Pracowaliśmy w pięcioosobowym składzie. Efekty naszych działań zawarliśmy w pierwszej wersji raportu, który na początku lipca przekazałem do związku. Natomiast po powrocie wyprawy zorganizowanej przez Jacka Berbekę na ten szczyt, wzbogaciliśmy raport o nową wiedzę. Przyznam, że niewielką - powiedział przewodniczący komisji Piotr Pustelnik.

Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum (jako trzeci Polak i dwudziesty na świecie) dodał, że w tym momencie działalność komisji została zakończona.

Onyszkiewicz, pytany czy raport będzie upubliczniony, odpowiedział: Decyzja należy do zarządu. Nie sądzę, aby była podjęta przed upływem dwóch tygodni. W pierwszej kolejności jego członkowie muszą się zapoznać z raportem po jego uzupełnieniu.

Tragiczny finał wyprawy na Broad Peak


5 marca na wierzchołku Broad Peaku (8047 m) stanęli kolejno: 29-letni Adam Bielecki (KW Kraków), 33-letni Artur Małek (KW Katowice), 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane) i 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa). Dwaj ostatni nie zdołali powrócić na noc do obozu. 8 marca zostali uznani za zmarłych. PZA powołał zespół ds. wypadku celem wyjaśnienia przyczyny śmierci.

54-letni zakopiańczyk Jacek Berbeka, brat Macieja, zorganizował prywatną ekspedycję, w której udział wzięli mieszkający w Tychach 37-letni Jacek Jawień, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR oraz 52-letni gdańszczanin Krzysztof Tarasewicz. Celem było dotarcie do ciał tragicznie zmarłych alpinistów.

W połowie lipca Berbeka i Jawień w trudnych warunkach pochowali Kowalskiego. Ciała Macieja Berbeki nie odnaleźli, ale przypuszczają, gdzie się znajduje. Wyprawa zakończyła swą misję i wróciła do Polski. Swoje uwagi przekazała członkom komisji.