Łódzka radna SLD Iwona Bartosik przyznała, że na ostatniej sesji Rady Miejskiej głosowała za swojego partyjnego kolegę. Utrzymuje jednak, że miała jego pełnomocnictwo i głosowała na jego prośbę. Twierdzi, że nie dopuściła się oszustwa. Sprawę bada łódzka prokuratura.

O sprawie głosowania "na dwie ręce" napisał piątkowy "Super Express". Według gazety Iwona Bartosik podczas jednego z głosowań miała - naciskając guzik elektronicznego urządzenia - zagłosować także za nieobecnego na sali kolegę, radnego Józefa Niewiadomskiego. Głosowanie dotyczyć miało uchwały o sprzedaży akcji Łódzkiego Przedsiębiorstwa Ogrodniczego. Według gazety, radna wyparła się wówczas głosowania "na dwie ręce".

Dziś Iwona Bartosik wygłosiła specjalne oświadczenie, w którym przyznaje, że zagłosowała za innego radnego Józefa Niewiadomskiego, ale jej zdaniem nie dopuściła się żadnego oszustwa ani nie naruszyła przepisów prawa. Na prośbę radnego Józefa Niewiadomskiego, który ze względów zdrowotnych musiał na chwilę opuścić salę, zgodnie z jego pełnomocnictwem głosowałam z jego terminalu, używając pozostawionej w tym celu, jego karty do głosowania - oświadczyła Bartosik.

Przekonywała, że ani statut Miasta Łodzi, ani załączony do niego regulamin, ani też żadne inne przepisy nie zakazują upoważnienia innej osoby do głosowania za niego. Zapewniała, że działała zgodnie z wolą i na prośbę radnego Jozefa Niewiadomskiego.

Bartosik zaznaczyła, że żadne głosowania na tej sesji nie były głosowaniami kontrowersyjnymi. W związku z tym nie wprowadziłam nikogo w błąd ani nie nadużyłam swoich uprawnień - oświadczyła radna. Radna utrzymuje, że nie zaprzeczała wcześniej, że głosowała, a jedynie mówiła, że nie pamięta takiego faktu. Dodała, że ze względu na to, że śródmiejska prokuratura podjęła czynności sprawdzające w tej sprawie, musi się powstrzymać od wszelkich komentarzy.

Według innych łódzkich radnych, nie ma możliwości udzielania pełnomocnictwa do głosowań.

Po publikacji gazety Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście z urzędu wszczęła czynności sprawdzające pod kątem popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez funkcjonariusza publicznego. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. W ciągu miesiąca prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo w tej sprawie.

Radna Iwona Bartosik, do czasu wyjaśnienia sprawy, zawiesiła swoje członkostwo w klubie radnych Lewicy.