12 i 13 listopada w Kielcach odbywa się Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Na ringu prezentuje się ponad 5,5 tysiąca czworonogów ponad 230 ras. Obejrzeć można m.in. yorki, harty, psy pasterskie czy wyżły. Są także rasy mało popularne w Polsce.

Międzynarodowi sędziowie oceniają każdego psa, który został zgłoszony do wystawy. Przyglądają się temu, w jaki sposób pies się zachowuje, jak wygląda i jak współpracuje ze swoim właścicielem.

Każda rasa ma swój wzorzec. Mówi on o tym, jak modelowo powinien wyglądać pies danej rasy. Ten wzorzec jest taki sam na całym świecie i właśnie z nim sędziowie porównują zgłoszone na wystawę psy. Im pies bliższy wzorcowi, tym lepszy - wyjaśnia Agata Semik z kieleckiego oddziału Polskiego Związku Kynologicznego.

Właściciele czworonogów do Kielc przyjechali wraz z akcesoriami, dzięki którym pupile mogą wyglądać zjawisko. To jest tak, jak z konkursami miss piękności. Nad tym, by każda dziewczyna zaprezentowała się na wybiegu jak najlepiej, czuwają styliści, makijażyści, fryzjerzy. Tak samo jest z psami. One muszą być wypielęgnowane, muszą mieć odpowiednie fryzury. Przygotowanie czworonoga na wystawę to naprawdę wielka sztuka - dodaje Agata Semik.

Konkurencja na wystawie jest dosyć spora. Dla nas to już czwarta wystawa w tym roku, na każdej podpatrujemy na co zwracają uwagę sędziowie, wymieniamy się doświadczeniami z innymi właścicielami psów. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej przygotować się do kolejnych wystaw i odnosić na nich swoje sukcesy - mówi w rozmowie z RMF MAXXX Henryk Linkowski, właściciel sznaucera olbrzyma.

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych odbywa się w Targach Kielce i potrwa do niedzielnego wieczora.

Michał Michta/APA