Coraz częściej kupujemy lekarstwa w e-aptekach. Przeciętna ma w ofercie około 4 tys. preparatów i 2,6 mln odwiedzających ją miesięcznie internautów - informuje "Parkiet". Internetowe apteki nie mogą na razie konkurować z tymi tradycyjnymi, ale rynek się rozwija.

Kilka lat temu, kiedy na polski rynek wchodziły pierwsze e-apteki, optymiści przewidywali, że w latach 2011-2012 segment ten powinien stanowić już 5 proc. aptecznego rynku. Na razie jest to tylko 1 proc. Ale rynek nabrał rozpędu.

Początkowe optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu rynku e-aptek bazowały na doświadczeniach z rynków zachodnich, nieporównywalnych z polskim pod względem korzystania z Internetu. Na początku rozwój hamowały też ograniczenia prawne - ocenia Tomasz Sawicki z Cefarm24.pl, apteki internetowej należącej do grupy giełdowego Farmacolu.

Przedstawiciele tej gałęzi branży farmaceutycznej są jednak optymistycznie nastawieni. Rynek e-aptek bardzo szybko się rozwija i wszystko wskazuje na to, że będzie tak dalej - mówi Maria Wiśniewska, prezes firmy Central European Pharmaceutical Distribution z grupy giełdowej PGF.

Jest to trend nieodwracalny, związany ze zmianą pokoleniową. Klienci, którzy dziś najczęściej kupują leki w Internecie, czyli 25 - 34-latkowie ze średnim i wyższym wykształceniem mieszkający w miastach, w miarę upływu lat nie pozbędą się już tych przyzwyczajeń, a wśród kolejnych, młodszych pokoleń zakupy w sieci są już normą - dodaje Wiśniewska.