20 068 071 złotych i dwa grosze - tyle w ubiegłym roku wydali urzędnicy kancelarii premiera na różne usługi i produkty firm zewnętrznych. Nasz reporter Grzegorz Kwolek dotarł do spisu wszystkich umów podpisanych przez kancelarię.

Największe kwoty to rozliczenia wewnętrzne. Ponad 10 milionów złotych kancelaria premiera zapłaciła Centrum Usług Wspólnych, które obsługuje całą administrację rządową, za administrowanie budynkami i przejazdy samochodami służbowymi.

Na bilety kolejowe urzędnicy wydali 40 tysięcy złotych, reszta to rozliczenie samochodów służbowych.

Ponad 300 tysięcy złotych kosztowały różne usługi informatyczne. To między innymi pieniądze za tworzenie kolejnych stron WWW, monitoring internetu i szkolenie z mediów społecznościowych.

Ponad 120 tysięcy złotych poszło na telefony komórkowe. Połowa tej kwoty to mobilny dostęp do internetu, reszta - wysyłanie SMS-ów przez kancelarię.

Blisko 100 tysięcy - zakup i renowacja mebli. W tym 16 tysięcy na nowe meble gabinetowe i prawie 14 tysięcy na 15 foteli.

Kolejny spory wydatek - 66 tysięcy złotych. Tyle kosztowała obsługa fotograficzna różnych wydarzeń z udziałem premiera.

I jeszcze gadżet każdego urzędnika - stemple, pieczątki i datowniki - za równe 20 tysięcy złotych.

Wśród wydatków jest też szereg umów na niewielkie kwoty, ale i na dość nietypowe wydatki. To na przykład konserwacja zegarów. Aż 7 tysięcy 920 złotych - tyle wydała kancelaria na usługi zegarmistrza.

Blisko 50 tysięcy złotych kosztowały lektoraty dla urzędników - z hiszpańskiego, angielskiego i francuskiego.

I szereg drobnych umów na urzędnicze kursy i szkolenia. Zarządzenie czasem - 27 tysięcy złotych. Szkolenie motywacyjne - prawie 6 tysięcy złotych. Różnice kulturowe w protokole dyplomatycznym - prawie 27 tysięcy złotych. Praca w grupie - 7 tysięcy. Język równościowy - 2,5 tysiąca. I na koniec - kreatywność - blisko 38 tysięcy złotych!

I na koniec jeszcze wybraliśmy dla Was kilkanaście najciekawszych umów podpisanych w roku 2013 przez kancelarię premiera:

Przedmiot umowyKwota bruttoFirma, która podpisała umowę
Konserwacja zabytkowych zegarów w salach reprezentacyjnych KPRM, w których odbywają się spotkania krajowe i zagraniczne 7 920,00Specjalistyczna Pracownia Naprawy Zegarków i Zegarów  Jerzy Romuald Grzelak  Dyplomowany Mistrz Zegarmistrzostwa
Dostawa zestawu nowych mebli gabinetowych 16 663,14Salus Furnico
Zakup wody mineralnej dla pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zgodnie z zasadami BHP określonymi w Kodeksie Pracy34 440,00 Coca-Cola HBC Polska Sp. zo. o.
Usługi telekomunikacyjne w zakresie bezprzewodowego dostępu do Internetu61 500,00T-Mobile Polska S.A.
Renowacja krzeseł52 275,00Manufaktura Henryków Paweł Jaśniewicz
Koncepcja ujednolicenia wystroju wnętrz w pomieszczeniach reprezentacyjnych w budynku KPRM w nawiązaniu do zaleceń konserwatora zabytków oraz zapewnienie odpowiedniej oprawy spotkań i wizyt zagranicznych11 000,00osoba fizyczna
Zakup i dostawa pieczątek, stempli i datowników20 000,00SIGNO Beata Bielawska, Krzysztof Bielawski
Utrzymywanie zasobów strony głównej KPRM - zapewnienie ciągłości działania i odpowiedniego poziomu ochrony45 696,96Centuria Sp. z o. o.
Lektoraty z ogólnego języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego49 928,00LANG LTC Sp. Z o.o.
Zakup i dostawa 15 foteli13 800,60Anna Jawny Wszystko dla zdrowia
Platforma do masowej komunikacji SMS w ramach monitoringu najważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie68 880,00Polkomtel Sp. Z o.o.
Zapewnienie obsługi fotograficznej66 420,00MSM Studio
Przeprowadzenie indywidualnych sesji coachingowych45 486,00Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu Adam Stolarzewicz
Budowa  serwisu internetowego17 097,00Umowa na wykonanie serwisu internetowego Migomedia Sp. Z o.o.