Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał, że w związku ze Świętami Wielkanocnymi policjanci z drogówki apelują do kierowców o ostrożność i rozwagę na drogach. "W miarę możliwości zachęcamy ze względu na sytuację epidemiologiczną do pozostania w domach" - podkreślił.

Mając na uwadze bezpieczeństwo tych, którzy zdecydują się na podróż i fakt, że święta to czas podróży w nieco innych warunkach niż trasy pokonywane przez kierowców na co dzień, policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - oświadczył Opas. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną zachęcamy wszystkich przede wszystkim do rozwagi. Podróżując samochodem osobowym co prawda nie musimy używać maseczek ochronnych, jednak koniecznie muszą one znaleźć się w aucie. Będą one niezbędne w czasie przerw w podróży, kiedy opuszczamy samochód, czy w przypadku kontroli drogowej - wyjaśnił.

"Nie będzie taryfy ulgowej"

Zobacz również:

Według zapowiedzi, policjanci będą obecni w miejscach, gdzie mogą tworzyć się utrudnienia w ruchu. Będą też m.in. kontrolować prędkość, trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci - wyliczał Opas. Funkcjonariusze mają też zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych po drodze oraz to, czy mają oni element odblaskowe.

W weekend oraz Wielkanocny poniedziałek na drogach będzie więcej policyjnych patroli, również z grupy SPEED. Działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nie będzie jednak taryfy ulgowej dla kierowców, którzy wsiądą za kierownicę po spożyciu alkoholu i dla tych, którzy w poważny sposób złamią przepisy ruchu drogowego - zapowiedział Opas.

Co warto zrobić przed świątecznym wyjazdem?

Policja przypomina, że przed świąteczną podróżą warto sprawdzić prognozę pogody i zaplanować trasę tak, by nie było potrzeby się spieszyć.

Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy, czy samochód jest sprawny, czy ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny są uzupełnione - przypomniał Opas. Podkreślił także, że w okresie świątecznym szczególne znaczenie ma stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

W święta na drogi wyjeżdża wiele osób, które na co dzień nie prowadzą samochodu. Jeżeli zauważymy niebezpieczne zachowanie kierowcy jadącego w pobliżu, najlepiej zawiadomić policję, podając opis auta, numer jego tablic rejestracyjnych oraz miejsce zdarzenia i kierunek jazdy - przekazał.

Jak wyglądają świąteczne statystyki z poprzednich lat? Rok temu, od 11 do 13 kwietnia w 118 wypadkach zginęło 17 osób, a 128 zostało rannych - podał Opas. Z kolei podczas świąt wielkanocnych w 2019 roku w całym kraju, doszło do 281 wypadków, śmierć poniosło 38 osób, rannych zostało 308 osób - dodał. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.