Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w ośmiu województwach i ostrzeżenia pierwszego stopnia dla trzech województw. Alerty obowiązują do sobotniego wieczora.

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim oraz w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, zachodniej części województwa mazowieckiego, południowej i wschodniej części województwa wielkopolskiego i wschodniej części województwa dolnośląskiego. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść w tych miejscach od 30 do 32 st. C., zaś nocą od 17 do 20 st.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia
obowiązują w województwach: śląskim i małopolskim (w obu regionach bez południowych powiatów) i w świętokrzyskim. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 29 do 32 st. C., zaś nocą od 15 do 17 st.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Jak przetrwać upały?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje też, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.