Miażdżąca krytyka projektu ustawy tworzącej sieć szpitali. Jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, w czasie konsultacji dyrektorzy placówek i lekarze nie zostawili na proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmianach suchej nitki.

Zgodnie z projektem, sieć ma zacząć działać w połowie przyszłego roku. Szpitale, które się w niej znajdą, będą miały gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmieni się również sposób finansowania procedur medycznych.

Jak donosi nasz dziennikarz, dyrektorzy szpitali skrytykowali brak jasnych zasad wejścia szpitali do sieci - obawiają się w związku z tym o przyszłość placówek, którymi kierują.

Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii alarmuje z kolei, że ze szpitali powiatowych znikną oddziały geriatryczne. Odczują to starsi pacjenci, bowiem będą mieć trudniejszy dostęp do leczenia.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zwraca natomiast uwagę, że gdy placówka znajdzie się już w sieci - i będzie miała zagwarantowany kontrakt z NFZ-etem, automatycznie przestanie być zainteresowana zwiększaniem zakresu świadczeń i stosowaniem tzw. terapii trudnych - a przez to kosztownych. I znów: ucierpią na tym pacjenci.

(e, łł)