Maj zapowiada się chłodno, pochmurno i deszczowo. W najbliższych dniach nie zanosi się na poprawę pogody.

IMGW informuje, że Europa Zachodnia jest w zasięgu klinów wyżowych wyżu znad Grenlandii i Wyżu Azorskiego. Środkowa i wschodnia część kontynentu jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad Ukrainą i Rumunią oraz nad południową Skandynawią. 

Polska Wschodnia znajduje się na skraju niżu z ośrodkiem nad Ukrainą i Rumunią, w strefie falującego frontu atmosferycznego, który stopniowo będzie odsuwał się na wschód. Pozostały obszar kraju jest w zasięgu klina wyżowego, a na północ w ciągu dnia nasunie się skraj niżu znad Skandynawii i związany z nim wtórny front chłodny. 

Z północnego zachodu napływa coraz chłodniejsze powietrze arktyczne.

Poniedziałek

W poniedziałek na południowym wschodzie wystąpi zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, a na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Początkowo w północnej, centralnej i zachodniej Polsce pojawią się rozpogodzenia. 

Na wschodzie kraju miejscami będzie padać deszcz. W zachodniej połowie kraju możliwe słabe przelotne opady deszczu, a na północnym zachodzie po południu lokalnie możliwe słabe burze. 

W obszarach podgórskich opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach, opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Beskidach do 5 cm. 

Temperatura wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie do 14 kresek powyżej zera w rejonie Olsztyna i Warszawy.

Wtorek

We wtorek spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, w obszarach podgórskich opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach opady śniegu. 

Najchłodniej - 12 stopni Celsjusza - będzie w rejonie Katowic, Gdańska i Olsztyna. Na pozostałym obszarze kraju od 13 do 14 kresek powyżej zera.

Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, zachodni w rejonie Katowic, Gdańska i Olsztyna. 

Środa

W środę spodziewana jest chwilowa poprawa pogody. We Wrocławiu termometry pokażą 19 stopni Celsjusza, a w Zielonej Górze, Szczecinie i Poznaniu 18 kresek powyżej zera.

Najchłodniej będzie w w rejonie Białegostoku - 14 stopni.

Nadal będzie pochmurno, ale z przejaśnieniami. Nie powinien padać deszcz.

Czwartek

W czwartek powróci deszcz. Przelotne opady mogą wystąpić w całym kraju.

Ciepło - 19 kresek powyżej zera - będzie w Warszawie. Na przeważającym obszarze kraju jednak chłodniej - od 14 do 17 stopni.