Powiaty nie są przygotowane do usuwania z dróg pojazdów - oceniła NIK. Izba zarzuciła samorządom m.in. przewlekłość w podejmowaniu decyzji w sprawie wnioskowania o przepadek takich pojazdów i wskazała przepisy do zmiany.

Chodzi o sprawne pojazdy, usuwane z dróg np. za parkowanie w miejscu zabronionym czy te usuwane z drogi w związku z tym, że prowadzone były przez osoby pijane lub nie mające wymaganych dokumentów, np. OC. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i rozporządzenie MSW z 2011 r. skróciła z 6 do 3 miesięcy czas przysługujący właścicielowi usuniętego pojazdu na odebranie go z parkingu. Zgodnie z nowelizacją to powiaty - a nie jak poprzednio, urzędy skarbowe - mają zajmować się kwestią nieodebranych po tym okresie pojazdów.

Kontrolę dotyczącą realizacji tych przepisów, którą nadzorowała opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli, przeprowadzono w 15 jednostkach, głównie starostwach powiatowych i urzędach miast na prawach powiatu, w pięciu województwach: małopolskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim i wielkopolskim. Obejmowała ona okres od sierpnia 2011 r. do końca 2012 r., a odbywała się od kwietnia do sierpnia 2013 r.  

W czasie objętym kontrolą z dróg na terenach sprawdzanych powiatów usunięto łącznie 854 pojazdy. Blisko 20 proc. z nich nie zostało odebranych z parkingów przez właścicieli w ciągu 3 miesięcy. W takim wypadku, zgodnie z przepisami, starostowie powinni składać wnioski do sądu o orzeczenie przepadku tych pojazdów na rzecz powiatu. Kontrola NIK wykazała jednak, że w przypadku 9 z 14 sprawdzanych starostwa tego nie zrobiły lub zrobiły zbyt późno. Efektem był nieuzasadniony wzrost kosztów przechowywania pojazdów, którymi obciążano ich właścicieli.
 
Łączną kwotę strat wynikającą z kolei z niepobierania opłat za przechowywanie i usuwanie pojazdów lub pobieranie opłat zbyt niskich we wszystkich sprawdzanych jednostkach wyliczono na 652,1 tys. zł.

Po kontroli Izba skierowała do Ministra Spraw Wewnętrznych wniosek o zmianę przepisów. Zaproponowała, by osoba która nie odebrała pojazdu z parkingu przez 3 miesiące, ponosiła koszty jego przechowywania tylko do chwili, gdy właścicielem pojazdu stanie się powiat. Zaznaczyła, że należy też wskazać maksymalny termin, w którym starosta musi złożyć do sądu wniosek o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu.

(mpw)